REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Krzysztof Zalewski: W rewitalizacji przestrzegam przed "chodzeniem na skróty"

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 18 wrz 2017 10:07
 Krzysztof Zalewski: W rewitalizacji przestrzegam przed "chodzeniem na skróty"
Krzysztof Zalewski, architekt i właściciel Zalewski Architecture Group fot. mat. PTWP

Jak tchnąć ducha nowoczesności w stare mury i osiągnąć sukces komercyjny? Jak prowadzić dialog historii z nowoczesnością? O tym opowiada Krzysztof Zalewski, architekt i właściciel Zalewski Architecture Group.

REKLAMA

- Istotnym wyróżnikiem takiej inwestycji jest jej unikalność. Obcując z zabytkiem mamy świadomość ciągłości historycznej, osadzenia w kontekście kulturowym, którego stajemy się poniekąd częścią. Sytuuje nas to w roli spadkobierców tego dziedzictwa. Prestiż związany z obiektem historycznym wpływa na samoocenę klientów i ich najemców. W inwestowaniu w zabytek odwołujemy się więc do aspiracji użytkowników. Także inwestor może poczuć się mecenasem kultury - ratującym dawną świetność obiektów i przywracając je społeczeństwu - podkreśla Krzysztof Zalewski.

Architekt jest przekonany o tym,  że sukces komercyjny jest tu efektem wytworzenia autentycznej wartości społeczno-kulturowej. - W działaniach adaptacyjnych przestrzegałbym przed "chodzeniem na skróty". Niska jakość, popularny "value engeenering" może nie być tu najbardziej pożądaną strategią, podobnie jak tworzenie sztafażu, scenografii udającej zabytek - zauważa.

Zdaniem architekta, obecnie szczególnie modne jest budowanie w "stylu loftów" lub modernizacje w "stylu industrialnym" - z pominięciem pierwotnej funkcji, czy charakteru obiektu. - Istnieją przypadki takiej właśnie fałszywej "modernizacji" klasycyzujących willi, kamienic, czy pałaców miejskich. Jest to podejście łatwo falsyfikowane i z gruntu szkodliwe - zwraca uwagę.

Architekt uważa, że bardzo istotna jest autentyczność adaptacji, a więc dbałość o zachowanie lub przywrócenie pierwotnej jakości obiektu. Koniecznością jest też integracja historycznej tkanki architektonicznej, ze współczesnymi rozwiązaniami przestrzennymi i technicznymi. - Jasna komunikacja tych kontrastów, dialog historii z nowoczesnością jest dobrą praktyką i przyczynia się do uzyskania unikalnej specyfiki miejsca. Uzyskana tak wyjątkowa atmosfera, skutkuje wzmocnieniem oddziaływania obiektu, pozytywnie wpływając na potencjał zarówno użytkowy, jak i emocjonalny - a w rezultacie komercyjny - konkluduje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY