REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kurator Anna Maga: Polski design zyskał stałe miejsce w Muzeum Narodowym

  • Autor: PAP
  • 13 gru 2017 12:29
Kurator Anna Maga: Polski design zyskał stałe miejsce w Muzeum Narodowym
fot. unsplash

Bogata kolekcja polskiego designu zyskała po latach stałe miejsce w Galerii Polskiego Wzornictwa w Muzeum Narodowym w Warszawie - powiedziała PAP Anna Maga, kuratorka Galerii. Wernisaż 15 grudnia.

REKLAMA

PAP: Wystawy poświęcone wzornictwu zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności, teraz Muzeum Narodowe w Warszawie otwiera stałą galerię designu.

Anna Maga: Od początku, od powstania naszego działu Wzornictwa w Muzeum Narodowym w Warszawie w 1979 r., pracowaliśmy z myślą o przygotowaniu stałej ekspozycji dostępnej dla publiczności. Kiedy nie było to możliwe z braku przestrzeni, opracowywaliśmy wystawy czasowe, wśród których najważniejszą była ekspozycja "Rzeczy pospolite", na której prezentowane były obiekty wytworzone w ciągu stu lat - od końca XIX wieku do końca XX wieku. Później zrobiliśmy wystawę "Chcemy być nowocześni", która cieszyła się również bardzo dużym powodzeniem. To zainteresowanie publiczności zapewne przyczyniło się też do decyzji o uruchomieniu stałej ekspozycji naszych zbiorów.

Wcześniej, nasze magazyny, dzięki Hannie Chwierut-Jasickiej pierwszej wieloletniej kierowniczce Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego, były tak organizowane, że mogły być dostępne dla małych grup zwiedzających; przyjmowaliśmy tam m.in. studentów wydziałów wzornictwa. Z biegiem lat kolekcja się powiększała, magazyny zapełniały i takie zwiedzanie nie było już możliwe. Konieczne było utworzenie stałego miejsca ekspozycji zbiorów. I tak się stało - powstała Galeria Wzornictwa Polskiego. Polski design zyskał stałe miejsce w Muzeum Narodowym.

PAP: Gdzie obecnie znajduje się Galeria?

Anna Maga: W gmachu głównym Muzeum Narodowego w Warszawie na I piętrze w tzw. górnym ryzalicie. Niestety, nie jest to duża przestrzeń. Powierzchnia całej Galerii liczy 300 m kw. Te ograniczenia spowodowały, że wybór obiektów był bardzo trudny. Nasze zbiory liczą, bowiem 25 tysięcy obiektów, a w Galerii Wzornictwa Polskiego pokazujemy około 600 przedmiotów. Naszą intencją było chronologiczne ukazanie historii wzornictwa polskiego, najważniejszych osiągnięć polskich projektantów od początków XX wieku po dziś. Prezentujemy główne zjawiska w polskim wzornictwie. W Galerii znajdują się obiekty z początku XX wieku, z czasów międzywojnia oraz okresu powojennego, z czasu odbudowy, socrealizmu, po odwilż i poodwilżową nowoczesność - najbardziej dynamiczne lata polskiego wzornictwa, na współczesnym designie kończąc. Osobne miejsce w galerii poświęcone jest zagadnieniom związanym z projektowaniem przemysłowym, projektowaniem dla dzieci oraz etnoprojektowaniem.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY