Londyńscy architekci z projektem dla Vastint. Co było Świętym Graalem nowego konceptu lobby Business Garden w Warszawie?PropertyDesign.pl / KL - 08-10-2019 13:00


Vastint Poland odpowiada na potrzeby zmieniającego się rynku i wprowadza do swoich budynków nowy koncept lobby. W tym celu firma zaprosiła do współpracy londyńską pracownię architektoniczną turnerbates, dla której projekt m.in. w kompleksie Business Garden w Warszawie był "operacją na otwartym sercu". O szczegółach współpracy opowiedział nam Howard Bates, współzałożyciel biura turnerbates.

Vastint wprowadza nowy koncept lobby do swoich biurowców. Jakie rozwiązania architektoniczne uznano za przestarzałe i czym pracownia turnerbates postanowiła je zastąpić?

Howard Bates, turnerbates: Około trzy lata temu firma Vastint Poland zwróciła się do nas z prośbą o zaprojektowanie lobby biurowca Business Garden. Zależało jej przede wszystkim na  świeżym spojrzeniu. Do tej pory pracowaliśmy z takimi sektorami, jak hotelarstwo, retail czy rekreacja. Projekt dla biurowego Business Garden, który był niczym operacja na otwartym sercu, stanowił dla nas duże wyzwanie.

Od samego początku byliśmy przekonani, że lobby powinno być ciepłe i przyjazne. Czuliśmy potrzebę odejścia od szarej podłogi, białych ścian i zimnego oświetlenia. Zależało nam na tym, aby zachęcić odwiedzających i najemców do faktycznego korzystania z lobby, a nie używania tej przestrzeni tylko jako trasy przejściowej na linii winda-biurko. Dla naszej pracowni ważne jest również wprowadzanie elementów “biophilic design” do wnętrz tego typu obiektów.

W przeszłości najpopularniejszym i zarazem najbezpieczniejszym stylem był skandynawski. Jakiego rodzaju stylistykę zdecydowaliście się wprowadzić do lobby Business Garden?

Nie bez powodu skandynawski design jest tak popularny. W tym projekcie nie chcieliśmy zignorować szwedzkiego dziedzictwa firmy Vastint. Klasyczne skandynawskie elementy można zobaczyć w stonowanej palecie kolorów i naturalnych materiałach. Świętym Graalem każdego projektu nie jest jednak tylko i wyłącznie stylistyka, ale praktyczne rozwiązania, które mają za zadanie przetrwać próbę czasu.

W tym projekcie mieliśmy jasny cel: chcieliśmy stworzyć elementy, które – choć w różnych budynkach – będą stanowić esencję nie tyle nowego konceptu lobby, co całego kompleksu Business Garden. Jednocześnie zależało nam na tym, aby wszystkie siedem budynków miało niepowtarzalny charakter: czy to poprzez użyte akcenty kolorystyczne, element wyposażenia, czy dzieła sztuki. Układy funkcjonalne lobby również różnią się w zależności od wielkości i planu piętra.

Projekt lobby dla Vastint to oryginalna koncepcja. Co wpływa na jej unikatowość?

Aby osiągnąć różnorodny klimat dla każdej przestrzeni, postawiliśmy na jeden motyw przewodni dla każdego budynku, który związany jest z historią stolicy. Zainspirowały nas m.in. Stare Miasto (B6), tkaniny (B3), czy warszawskie lasy(B4).

Przygotowując się do tego projektu, z pewnością zrobiliście pewien research dotyczący życia biurowców w Warszawie. Czego się dowiedzieliście? Czy Warszawa to ciężki orzech do zgryzienia i konkurencja staje się coraz bardziej świadoma w kwestii designu, czy nadal sektor ten wymaga poprawy?

Nasze badania nad przygotowaniem projektów nie ograniczały się tylko i wyłącznie do rynku warszawskiego, ale także obejmowały analizy trendów w wielu miastach i środowiskach pracy na całym świecie. Milenialsi i pokolenie Z zmieniają sposób, w jaki żyjemy i pracujemy. Ich językiem jest współpraca i elastyczność. I takim językiem powinniśmy się z nimi komunikować, również w takich przestrzeniach, jak lobby.

Czy biurowe i hotelowe lobby będą się do siebie upodabniać?

Lobby w biurowcach Vastint zostało zaprojektowane jako “rozszerzenie biura”. Podobnie jak w projektach lobby hotelowych, zadbaliśmy o ciepłą i przyjazną atmosferę sprzyjającą swobodzie gości. Jako projektanci interesujemy się również tym, w jaki sposób elementy biofilne, naturalne, czyli takie jak drewno i rośliny, wpływają na swobodę i poczucie relaksu w miejscach publicznych. Nasze doświadczenie w projektowaniu wnętrz hotelowych pozwoliło nam stworzyć tzw. towarzyską przestrzeń. Skorzystaliśmy m.in. z bardzo swobodnego rozwiązania – cyfrowej recepcji, która zastępuje tradycyjny i bardzo oficjalny mebel w centrum pomieszczenia.

Zależało nam na tym, aby nowe strefy wejścia w budynkach Vastint były postrzegane jako atrakcyjne i przyjazne przestrzenie, które zachęcają gości i najemców do chwili relaksu, wypicia kawy i organizowania mniej formalnych spotkań biznesowych. Lobby pozwala pracownikom odpocząć od codziennej pracy biurowej – wszystko dzięki elastycznej i atrakcyjnej przestrzeni w ramach tego samego budynku.

Współczesne lobby zachęca do otwartości i tworzenia wspólnoty. Z przestrzeni tej mogą korzystać również okoliczni mieszkańcy lub ludzie pracujący po sąsiedzku. Dobrym przykładem tego etosu jest wymiana książek, która umożliwia interakcję i wymianę pomysłów, nieograniczającą się do potencjalnie odizolowanego biura.

A co z ideą storytellingu w biurowych lobby?

Wśród pracowników pracowni turnerbates znajdują się nie tylko architekci brył i wnętrz, ale również artyści. Joanna Gomm, nasza współpracowniczka, nie tylko projektuje wnętrza, ale również tworzy unikalne dzieła sztuki, które umieszczamy w naszych projektach. Tak było również w przypadku Business Garden. Rękodzieła znajdujące się w budynkach to zindywidualizowane projekty, które opowiadają o tętniącej życiem Warszawie.

Czy pracownia turnerbates planuje dalszą współpracę z Vastint?

Tak, czekamy na zakończenie projektów BG w Poznaniu i w Bukareszcie. BG Vilnius właśnie rozpoczął prace przygotowawcze do pierwszej fazy projektu, która ma zostać ukończona w 2021 roku. Jest to duże przedsięwzięcie, gdzie lobby to przestrzeń imprez, kawiarni, sklepów i miejsc spotkań wielu społeczności. Jesteśmy podekscytowani tym, co przyniesie przyszłość w ramach naszej współpracy z Vastint.