REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ludzie potrzebują równowagi. Taka powinna być również architektura

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 lut 2017 14:01
Ludzie potrzebują równowagi. Taka powinna być również architektura
Agnieszka Szczepaniak, architekt z AP Szczepaniak fot. mat. własne

Trendy architektoniczne ewoluują. Podlegają modom i są dostosowywane do aktualnych potrzeb i zmieniającego się stylu życia społeczeństwa. O tym, w jakich kierunkach będzie rozwijała się architektura w 2017 roku, opowiada Agnieszka Szczepaniak, architekt z AP Szczepaniak.

REKLAMA

– Od kilku lat zwraca się szczególną uwagę na staranne projektowanie zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju, z wykorzystaniem najnowszych technologii, ekologicznych materiałów czy odnawialnych źródeł energii. Warto jednak podkreślić, że inteligentne projektowanie to trend, który dopiero się rozwija i na rynku pojawia się coraz więcej nowości, które pomagają w projektowaniu architektonicznym w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać warunki, w jakich inwestycja ma powstać – tłumaczy Agnieszka Szczepaniak. Jak dodaje, inteligentne budownictwo jest rozpatrywane w trzech głównych aspektach: ekologicznym (ochrona zasobów naturalnych, obniżenie emisji CO2 czy stosowanie surowców wtórnych), ekonomicznym – przystępne i konkurencyjne koszty zarówno wybudowania jak ale przede wszystkim utrzymania inwestycji oraz społecznym – obiekty zdrowe i przyjazne dla ludzi i otoczenia.

Na zmianę w sposobie projektowania miast i osiedli wpływa także wzrost ludności dużych aglomeracji miejskich. Większa liczba mieszkańców oznacza konieczność przeorganizowania przestrzeni, w której żyjemy. Będziemy zwracać uwagę na wielofunkcyjność budynków, ale też otwierać je na miasto i ludzi. Co więcej, granica między prywatnym a publicznym zostanie nieco zatarta poprzez nadanie im nowej funkcji, np. rekreacyjnej. – Dobrym przykładem jest projekt Warsaw Spire – biurowców, przy których utworzono ogólnodostępną przestrzeń: Plac Europejski. Miejsce to ma żyć swoim życiem, być punktem spotkań ze znajomymi i sztuką – komentuje Szczepaniak. Przeorganizujemy również sposób, w jaki projektowane są inwestycje mieszkaniowe. Wzrośnie popyt na małe, kompaktowe mieszkania, tzw. mikroapartamenty. Te niewielkie lokale z założenia są wyposażane w meble modułowe, składane i dostosowywane do aktualnych potrzeb lokatora, zwiększając komfort użytkowania lokalu.

Co ważne, jakość życia mieszkańców jest uzależniona nie tylko od zabudowy mieszkaniowej, lecz także od odpowiedniego planowania przestrzeni miejskich i infrastruktury. Te czynniki wpływają na to, jak funkcjonujemy i czy dobrze czujemy się w okolicy, w której żyjemy. I to one muszą być stale rozwijane. – Intensywna zabudowa miast, szczególnie w okolicach centrum, wymaga stworzenia miejsc, które będą stanowić enklawę zieleni pośród otaczających je budynków. Tym bardziej dziś, gdy w dużych metropoliach tak bardzo brakuje rozległych terenów zielonych – podkreśla Agnieszka Szczepaniak.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY