REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Maciej Zawadzki, KAMJZ: Jak wygrywać ze star-architektami

  • Autor: Emilia Milowańska, Propertydesign.pl
  • 16 lis 2015 10:43
Maciej Zawadzki, KAMJZ: Jak wygrywać ze star-architektami
Maciej Jakub Zawadzki w siedzibie swojego biura KAMJZ
Maciej Zawadzki, KAMJZ: Jak wygrywać ze star-architektami
Maciej Zawadzki, KAMJZ: Jak wygrywać ze star-architektami

Biuro KAMJZ w Polsce prowadzi od trzech lat, zdobywał doświadczenie w pięciu biurach w Polsce, w dwóch biurach w Danii, w tym m.in. w znanym Bjarke Ingels Group w Kopenhadze, a później w renomowanym holenderskim MVRDV w Rotterdamie. Kiedy rozpocząć karierę w zawodzie architekta i co może być szansą na sukces - pytamy architekta Macieja J. Zawadzkiego.

REKLAMA

Maciej Jakub Zawadzki jest laureatem wielu nagród. Otrzymał między innymi wyróżnienie od magazynu Wallpaper i nominację do nagrody na najlepszy budynek świata na Festiwalu Architektury w Barcelonie w 2011 roku.

Po powrocie do kraju otrzymał prestiżowe zlecenie opracowania projektu wysokościowca w ścisłym centrum Warszawy. Na bazie tych doświadczeń wspólnie z uznanym biurem Kuryłowicz & Associates, mającym długoletnie doświadczenie na rynku polskim, stworzył spółkę KAMJZ, która w swoich działaniach skupia się na rynkach zagranicznych. Połączono w niej portfolia jednej z większych pracowni w Polsce z bogatym dorobkiem realizacji (KA) z konceptualnym podejściem grupy projektowej Macieja Jakuba Zawadzkiego (MJZ), aby pokazać wszechstronność w różnych dziedzinach architektury.

Maciej Jakub Zawadzki pochodzi z rodziny artystów i architektów, od pokoleń związanej z Warszawą. Jego ojciec był architektem, prezesem Państwowej Konserwacji Zabytków, który pracował przy odbudowie Zamku Królewskiego i Starego Miasta. Matka jest historykiem sztuki. Inni jego najbliżsi przodkowie piastowali również wysokie funkcje, nie tylko w stolicy, ale i w skali kraju. Przed wojną prapradziadek był fundatorem Muzeum Wojska Polskiego i wieloletnim dyrektorem Muzeum Narodowego. Pradziadek Stanisław Zawadzki, był znanym malarzem, uczniem W. Gersona i Jacka Malczewskiego, prezesem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Dziadek, również architekt, po wojnie objął kierownicze stanowisko w Biurze Odbudowy Stolicy, był dyrektorem biura odpowiedzialnego za projekt i budowę Stadionu Dziesięciolecia.

Takie bogate tradycje rodzinne ustawiają wysoko poprzeczkę. Tym razem jednak głównym celem jest pokazanie dobrej polskiej architektury zagranicą.

Kiedy zacząć pracować jako architekt

Według Macieja Zawadzkiego, dziś trzeba zaczynać wcześnie. - Aby pokazać się i zatrudnić jako architekt w dobrym biurze projektowym, trzeba pomyśleć o odbyciu kilku praktyk jeszcze w trakcie studiów. Wtedy dopiero można mieć pewność, że ktoś zna realia pracy w biurze projektowym, które odbiegają od tego, co się widzi na uczelniach i będzie dobrym członkiem zespołu - mówi Maciej Jakub Zawadzki, właściciel pracowni KAMJZ. - Wyjeżdżając za granicę miałem już za sobą doświadczenie z pięciu pracowni, w tym również w charakterze architekta projektanta i szefa zespołu. Zatrudniłem się jednak na początku na niższym stanowisku tylko po to, by pracować u uznanych tzw. star-architektów. Dostałem niezły wycisk, ale mi się to podobało! - śmieje się w rozmowie z Propertydesign.pl Maciej Zawadzki. - Po kilkunastu projektach byłem w trzonie zespołu konkursowego odpowiedzialnego m.in. za inwestycję wartą 650 mln euro. Był to zwycięski projekt - dodaje.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY