REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Miejsca publiczne to wspólny cel władz miasta i inwestorów

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 03 wrz 2014 11:25
Miejsca publiczne to wspólny cel władz miasta i inwestorów
Marcin Citko, architekt, JEMS Architekci
Miejsca publiczne to wspólny cel władz miasta i inwestorów
Miejsca publiczne to wspólny cel władz miasta i inwestorów
Miejsca publiczne to wspólny cel władz miasta i inwestorów
Miejsca publiczne to wspólny cel władz miasta i inwestorów

- Troska o wartościowe miejsca publiczne powinna być rozłożona pomiędzy inwestorów i władze miasta, powinien być to wspólny cel. Dobrym przykładem jest Nowy Jork, gdzie inwestorzy, którzy część swojej działki lub budynku otwierają dla mieszkańców miasta uzyskują od władz szersze możliwości inwestowania - mówi Marcin Citko, architekt z biura JEMS Architekci.

REKLAMA

- Przestrzeń wokół budynków powinna być tak kształtowana, aby mogło z niej korzystać jak najwięcej osób i tak aby nie była martwą strefą na koniec dnia. Takie myślenie jest obecne u zdecydowanej większości naszych Klientów, którzy dużą wagę przywiązują do jakości zagospodarowania - podkreśla Marcin Citko, architekt z biura JEMS Architekci.

Marcin Citko przyznaje, że analizie tej części projektu architekci poświęcają niemniej czasu niż np. elewacjom. - Deweloperzy chcą przyciągać ludzi do swoich budynków poprzez udostępnianie ich otoczenia, dobrą jakość małej architektury i atrakcyjny dla „zewnętrznego klienta” program użytkowy na parterach budynków - dodaje.

Tworzenie przestrzeni publicznych wokół biurowców ma sens według architekta. Podkreśla, że dotyczy to szczególnie inwestycji realizowanych w centrum miasta, w zabudowie o różnej funkcji. Jednak samo zdefiniowanie przestrzeni jako publicznej nie sprawi, że będzie to miejsce, z którego będą korzystali ludzie. Jednak trzeba znaleźć indywidualne „coś” dzięki czemu to miejsce będzie zapamiętane i chętnie odwiedzane.

- Troska o takie miejsca powinna być rozłożona pomiędzy inwestorów i władze miasta, powinien być to wspólny cel. Dobrym przykładem jest Nowy Jork, gdzie inwestorzy, którzy część swojej działki lub budynku otwierają dla mieszkańców miasta uzyskują od władz szersze możliwości inwestowania - mówi Marcin Citko.

Jednym z takich projektów jest inwestycja Royal Wilanów, Capital Park, którego projekt powstał w pracowni JEMS Architekci. Przed biurowce powstanie ogólnodostępny plac.

- Do modelu klasycznego placu miejskiego bliżej będzie temu w Wilanowie, gdzie plac będzie wpisany w szeroki układ urbanistyczny i otoczony podporządkowaną mu zabudową. Natomiast na Woli będzie to wewnętrzny ogród z pozornie chaotyczną, bujną zielenią. Oba miejsca będzie łączyć ogólna dostępność dla mieszkańców i otoczenie restauracji, które będą otwarte również poza godzinami pracy biurowców. Mam nadzieję, ze oba te miejsca odpowiedzą na oczekiwania mieszkańców i spełnią rolę magnesu przyciągającego użytkowników - mówi o powstających obecnie w Warszawie projektach biurowych Marin Citko.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY