REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Miłosz Kowalski, prelegent 4 Design Days: Ważna jest świadomość piękna w świetle

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 09 sty 2018 09:00
Miłosz Kowalski, prelegent 4 Design Days: Ważna jest świadomość piękna w świetle
Miłosz Kowalski

Infrastruktura oświetleniowa jest obecna wszędzie tam, gdzie ludzie mieszkają, pracują, bawią się i wypoczywają. Systemy oświetleniowe oraz aplikacje do zarządzania nimi to technologia już sprawdzona w wielu projektach. Co oznacza nowoczesne oświetlenie? Na co postawić? Miłosz Kowalski, architekt oświetlenia i projektant wnętrz, właściciel studia No-Box Studio/2Lampki Design, zdradził, czym dla niego jest ten termin. Miłosz Kowalski będzie prelegentem sesji "Oświetlenie - jasna sprawa" podczas 4 Design Days 2018.

REKLAMA

Property Design: Ostatnimi czasy coraz częściej mówi się o "nowoczesnym oświetleniu" Co się kryje za tym sformułowaniem?

Miłosz Kowalski: Stwierdzenie „nowoczesne oświetlenie” może mieć co najmniej kilka znaczeń. Wszystko zależeć będzie od tego, do kogo kierowane będzie pytanie. Jednakże projektant oświetlenia powinien uwzględnić wszystkie możliwe znaczenia, ponieważ jego rolą jest łączyć wiedzę różnych dziedzin i kreować dzięki temu właściwy klimat i wrażenia estetyczne i funkcjonalne.

I tak, dla producentów opraw oświetleniowych nowoczesne oświetlenie to najnowsze lub najbardziej wysublimowane materiały i technologie. To Największa efektywność źródeł światła, najbardziej idealne oddawanie barw, możliwość sterowania czy zmiany efektów oświetleniowych, ale również szeroko rozumiany design i forma przestrzenna.

Z kolei dla inżynierów elektryków „nowoczesne oświetlenie” to wydajność, łatwość zastosowania i montażu, wygoda serwisowania, możliwości sterowania i efektywność.

Punkt widzenia klienta a zarazem użytkownika, ostateczny element łańcucha projektowego i funkcjonalnego, to suma wszystkich wymagań, najmniej określona i zarazem najbardziej skonkretyzowana kategoria. Tu wagę ma i cena, i design oprawy i efekt oświetleniowy, a także trwałość, łatwość w utrzymaniu i efektywność, technologia.

Wreszcie architekt oświetlenia, projektant oświetlenia - osoba łącząca w sobie sposób myślenia każdego, kto jest zaangażowany w proces produkcji, tworzenia, zastosowania i użytkowania „nowoczesnego oświetlenia”. Osoba, która łączy wszystkie możliwe punkty widzenia, odpowiadając przed klientem i użytkownikiem ale także przed inżynierami branży elektrycznej. Architekt jest odpowiedzialny za łączenie w jednym punkcie widzenia wiedzy, wyobraźni, empatii i wyobraźni przestrzennej.

A dla Pana co oznacza ten termin?

Dla mnie jako architekta oświetlenia, projektanta – nowoczesne oświetlenie to zarówno najnowsza technologia źródeł światła, możliwości ich sterowania i zmiany, najbardziej wysublimowane, najnowsze lub bardzo tradycyjne materiały, formy i kształty, możliwości montażu i przyłączenia, ale także możliwość zastosowania zarówno jak największych, jak i jak najmniejszych form, dających odpowiednie wrażenia świetlne. To możliwość kształtowania „grubości światła”, jego kształtu i intensywności, a co za tym idzie - cienia... To możliwość nie tylko pokazania designu oprawy, ale również jej ukrycia, dającego większą możliwość kształtowania oświetlenia z poszanowaniem przestrzeni architektonicznej. To możliwość kształtowania emocji dzięki oświetlaniu.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY