REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Mniej znaczy więcej. O minimalizmie w architekturze

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 paź 2016 15:05
Mniej znaczy więcej. O minimalizmie w architekturze
Witold Padlewski, architekt i współzałożyciel krakowskiego biura projektowego Grupa 3D

W myśl słów Leonarda Da Vinci ”prostota to szczyt wyrafinowania” minimalizm i ascetyczna wizja piękna doskonale sprawdzają się we współczesnej architekturze budynków. O minimalizmie w architekturze opowiada nam Witold Padlewski, architekt i współzałożyciel krakowskiego biura projektowego Grupa 3D.

REKLAMA

Źródłem minimalizmu jest nurt modernizmu pochodzący z początku XX wieku. - To co kiedyś postrzegane było jako surowe, zimne, proste, skromne stało się minimalistyczne. W czasach rozmycia wyraźnych granic oraz paralelnego współistnienia różnorodnych idei, nurt minimalizmu stał się jedną z najklarowniejszych tendencji projektowych - wspomina Witold Padlewski.

Minimalizm jako sposób myślenia

Minimalizm to nie tylko estetyka, forma, ale również pewien sposób podejścia do postawionych problemów funkcjonalno-formalnych. To myślenie ukierunkowane na esencję projektu, zapewnienie najwyższej jakości bez rozpraszania uwagi na zbędne elementy. Esencja nurtu polega na tym, by środki formalne doprowadzić do absolutnego minimum.

Zdaniem Witolda Padlewskiego, do zmiany gustów estetycznych przyczynił się naturalny i nieskrępowany rozwój estetyki i technologii. Ludzi nie fascynuje już fakt wytworzenia danego przedmiotu. Nieustannie szukają wyrafinowania, najwyższej jakości, indywidualności i niepowtarzalności.

Funkcjonalność przede wszystkim

- Prostota i wyeliminowanie zbędnych komponentów pozwalają na stworzenie czystej formy. Najnowsze rozwiązania technologiczne umożliwiają nieskrępowaną realizację form i funkcji. Wieloletnia ewolucja trendów architektonicznych przyczyniła się do powstania wyrafinowanych budynków - nadmienia architekt i dodaje, że t o właśnie użyteczność i funkcjonalność stanowi inspiracją dla minimalizmu.

- Minimalizm jest odpowiedzią na postawione problemy projektowe. Współczesne rozwiązania technologiczne pozwalają wdrażać proste udogodnienia dla mieszkańców. Przyjęte rozwiązania służą zaspokajaniu potrzeb mieszkańców oraz są podporządkowane użyteczności i funkcjonalności - podkreśla.

Prawda surowej bryły

Budynki w stylu minimalistycznym charakteryzują się niekonwencjonalnym kształtem i nowoczesną technologią wykonania. Ich wygląd znacznie odbiega od klasycznych rozwiązań architektonicznych. - Dużą popularnością cieszy się aranżacja elewacji o charakterze stalowo-aluminiowym. Budynki tworzą wtedy wrażenie surowości i innowacyjności. Bryły minimalistyczne doskonale wpasują się w każde otoczenie, gwarantując wysoki komfort użytkowania. Są stworzone dla osób ceniących oryginalność i nieszablonowość - zauważa Padlewski.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY