REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Musk: Rok 2015 pod znakiem wielu działań

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 sty 2016 08:55
Musk: Rok 2015 pod znakiem wielu działań
Katarzyna Sąsiadek, Józek Madej, Weronika Kiersztejn - kolektyw projektowy Musk

W sondzie podsumowującej rok 2015, jaką redakcja Propertydesign.pl przeprowadziła wśród architektów, wypowiedzi udzielili młodzi architekci ze Śląska. Oto, co o architekturze minionego roku sądzą Weronika Kiersztejn, Katarzyna Sąsiadek i Józek Madej z kolektywu projektowego Musk.

REKLAMA

Czy rok 2015 był dobrym czasem dla polskiej architektury?

- Naszym zdaniem to był dobry rok, zwłaszcza jeśli patrzymy przez pryzmat naszego podwórka, czyli Śląska. W Katowicach zakończyły się wyczekiwane inwestycje Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Muzeum Śląskiego oraz rozpoczęły nowe, jak budowa wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego - mówi Weronika Kiersztejn. - Z projektów poza Katowicami na pewno warto wspomnieć o otwartym już Muzeum Ognia w Żorach czy zagospodarowaniu Paprocanów w Tychach - dodaje.

Jak podkreśla Katarzyna Sąsiadek, oprócz powstałych budynków i przestrzeni sporo działo się w temacie wokół architektury. - Niedawno przecież mieliśmy premiery dwóch przewodników po modernistycznych obiektach naszych okolic, tj. Spacerownik po katowickiej modernie (Aleksandra + Zofia + Jan Oslislo), czy Styl gotycki wyklucza się (Anna Syska i Tomasz Kiełkowski), zbliżające temat moderny nie tylko ludziom z branży - mówi. - Są to dwa naprawdę porządnie przygotowane przewodniki, które pozwolą w przyjazny i dostępny sposób zapoznać się z prawdziwymi modernistycznymi perłami, o których często większość z nas nawet nie miała pojęcia.

- To tylko kilka przykładów, ale moglibyśmy wymieniać jeszcze wiele innych, bo tak samo dużo dzieje się poza naszym regionem. I właśnie fakt, że „dzieje się” jest chyba najlepszym wyznacznikiem, że 2015 był dobrym czasem dla polskiej architektury - dodaje Józek Madej.

Jakie realizacje zasługują na miano projektu roku 2015?

- Nie będziemy wybierać jednego konkretnego, nawet w kontekście pierwszego pytania, dzieje się tak dużo, że ciężko porównywać np. dofinansowane, duże obiekty kulturalne z oddolnymi akcjami, takimi jak katowicki Plac na Glanc (projekt Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, realizujący partycypacyjne działania projektantów z lokalnymi społecznościami) czy warsztaty warszawskiego SARP-u Kondratowicza (warsztaty dotyczące opracowania koncepcji przestrzennego zagospodarowania rejonu ulicy Kondratowicza w kontekście planowanego odcinka II linii metra). Nie chcemy więc nadawać lauru zwycięzcy jednemu konkretnemu projektowi, bo wierzymy, że rzeczy wielkie to składowa wielu małych czynników i działań - uważają architekci z kolektywu projektowego Musk.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY