REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Na jakie ekotechnologie stawiamy w Polsce?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 02 sie 2016 10:51
Na jakie ekotechnologie stawiamy w Polsce?
dr inż. Marcin Gawroński, kierownik zespołu BREEAM/LEED, assessor BREEAM International, Sweco Consulting

Jednym z czynników promujących nowe i ekologiczne rozwiązania są bardzo popularne w Polsce certyfikacje wielokryterialne budynków. - Kolejne wersje najczęściej wybieranych w naszym kraju systemów BREEAM i LEED wyznaczają nowe najlepsze praktyki i trendy w zrównoważonym budownictwie - wspomina dr inż. Marcin Gawroński, kierownik zespołu BREEAM/LEED, assessor BREEAM International, Sweco Consulting.

REKLAMA

W najważniejszych obszarach dąży się do coraz większego obniżenia kosztów operacyjnych budynków czyli jak najlepszej charakterystyki energetycznej obiektu, a tym samym każdego rozwiązania, które ją poprawia. - Oprócz zastosowania takich rozwiązań jak trigeneracja czy odnawialne źródła energii (które w Polsce są stosunkowo rzadko spotykane na większą skalę), zachęca się do wykonania analizy passive design i free cooling oraz zastosowania rozwiązań wg tych strategii, co ma zmniejszyć zapotrzebowanie na energię - zauważa Gawroński i dodaje, że  w Polsce cały czas zbyt małą wagę przywiązuje się do oceny całego cyklu życia budynku (Life Cycle Cost), liczą się przede wszystkim koszty inwestycyjne, a nie operacyjne.

Jak zauważa ekspert, coraz większy nacisk kładziony jest na zastosowane materiały, na ich efektywność, długofalowy wpływ na środowisko (analizy LCA czy certyfikaty EPD) i zawartość surowców z recyklingu. - Jest to szczególnie ważny element dla producentów, którzy są odpowiedzialni społecznie i środowiskowo i chcą wprowadzać coraz więcej innowacji w swoich produktach - nadmienia.

Zdaniem eksperta, w obszarze transportu ciekawą nowością są np. floty rowerowe będące na wyposażeniu konkretnego budynku. Jeszcze stosunkowo niewielką popularnością cieszą się systemy typu car-pooling czy korzystanie z samochodów z napędem alternatywnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY