REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Najlepsza architektura 2015 roku w Polsce? Oczywiście Śląsk!

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 25 sty 2016 09:12
Najlepsza architektura 2015 roku w Polsce? Oczywiście Śląsk!
Oskar Grąbczewski, założyciel OVO Grąbczewscy Architekci / Muzeum Ognia w Żorach

Staram się oceniać architekturę nie na podstawie zdjęć czy filmów, ale oglądając ją na żywo. Tylko taki kontakt z budynkiem pozwala na jego pełną ocenę - specjalnie dla Propertydesign.pl Oskar Grąbczewski, założyciel OVO Grąbczewscy Architekci podsumowuje architekturę 2015 roku.

REKLAMA

Czy miniony rok 2015 był dobrym czasem dla polskiej architektury?

Szczecińska Filharmonia, gdański Teatr Szekspirowski, krakowska Cricoteka czy katowicka Strefa Kultury, z budynkami NOSPR, Muzeum Śląskim i Centrum Kongresowym - pod koniec 2014 i na początku 2015 roku ukończono wiele świetnych budynków i zespołów urbanistycznych. To najlepszy dowód na to, że rok 2015 był bardzo dobrym rokiem dla polskiej architektury.

Wymieniłem tylko te największe, najbardziej spektakularne obiekty publiczne, ale równolegle powstało mnóstwo bardzo dobrych domów, budynków mieszkalnych, biurowców, czy przestrzeni publicznych - nie sposób wymienić ich wszystkich, bo nie chciałbym skrzywdzić żadnego z twórców pominięciem.

Polscy architekci odnieśli sukcesy w wielu międzynarodowych konkursach i przeglądach architektonicznych. Wydarzeniem roku była oczywiście nagroda Miesa van der Rohe dla szczecińskiej Filharmonii. Ciesząc się z tych sukcesów nie można lekceważyć obaw związanych m.in. ze zmianami w priorytetach finansowania inwestycji ze środków unijnych, generalnego poziomu inwestycji w kraju, wciąż nieuregulowanych kwestii związanych z planowaniem przestrzennym i urbanistyką, czy szerzej - z uprawianiem zawodu architekta i zawieszonego w swoistym legislacyjnym niebycie zawodu urbanisty.

Jaki projekt z 2015 r. zasługuje na miano projektu roku 2015 i dlaczego?

Staram się oceniać architekturę nie na podstawie zdjęć czy filmów, ale oglądając ją na żywo - tylko taki kontakt z budynkiem pozwala na jego pełną ocenę. W 2015 roku największe wrażenie wywarła na mnie katowicka Strefa Kultury - zmieniony w publiczny park obszar dawnej kopalni Katowice, na którym otwarto w ciągu ostatnich 12 miesięcy nowe siedziby NOSPR (autorstwa Konior Studio), Muzeum Śląskiego (Riegler Riewe Architekten) oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego (JEMS Architekci). Z tych niezwykłych budynków najczęściej odwiedzam wielką salę koncertową NOSPR i muszę przyznać, że jest to fenomenalne miejsce do rozkoszowania się muzyką, w mojej ocenie dystansujące architekturą i akustyką wszystkie sale, które miałem przyjemność odwiedzić w kraju i za granicą.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY