REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nie ma nic lepszego niż żywy zabytek

  • Autor: housemarket.pl
  • 16 mar 2016 11:27
Nie ma nic lepszego niż żywy zabytek
Tomasz Konior

Mam nadzieję, że cenne obiekty architektury postindustrialnej zostaną nie tylko ocalone przed zniszczeniem, ale również zaadoptowane dla nowych potrzeb - mówi architekt Tomasz Konior.

REKLAMA

Założyciel pracowni Konior Studio narzeka na brak dobrych przykładów rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Jego firma przygotowała projekt adaptacji szybu Krystyna w dawnej kopalni Szombierki w Bytomiu. Koncepcja zakłada przystosowanie szybu do pełnienia funkcji hotelowych i szkoleniowo-rozrywkowych. Projekt nie doczekał się realizacji.

– Mam nadzieję, że cenne obiekty architektury postindustrialnej zostaną nie tylko ocalone przed zniszczeniem, ale również zaadoptowane dla nowych potrzeb. Nie ma nic lepszego niż żywy zabytek, który służy ludziom i miastu – twierdzi Tomasz Konior.

Niestety inwestorzy niechętnie podejmują się tego zadania.

– Budowle historyczne nie są wystarczająco docenione, raczej przeszkadzają niż pomagają w osiąganiu celu. Rzadko dostrzega się ich walory. A przecież wzbogacone współczesną substancją i wypełnione nową funkcją tworzą niepowtarzalną jakość. Wciąż łatwiej budować od nowa. Trudniej adaptować. Wymaga to świadomości, dobrego pomysłu i większych niż zwykle pieniędzy – uważa Tomasz Konior.

Jego studio ma na koncie jedną z pierwszych na Śląsku adaptacji przemysłowej nieruchomości do nowej roli. W zabytkowej słodowni w Tychach powstało muzeum piwa. Teraz Tomasz Konior pracuje nad rewitalizacją zabytkowej ujeżdżalni koni na terenie założenia pałacowego w Świerklańcu, przez lata użytkowanej jako warsztat mechaniczny. Dawne zabudowania po odrestaurowaniu i rozbudowie zamienią się w dom seniora.

– Uważam, że współczesna architektura nie powinna odcinać się od tradycji. To skarbnica dobrych wzorców. Przykładem jest familok, silnie osadzony w śląskiej tożsamości – twierdzi architekt.

Przeczytaj więcej: Wciąż łatwiej budować od nowa. Trudniej adaptować

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY