REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowe Żerniki pokazują, jak wygląda proces budowania przyjaznego miasta

  • Autor: Humanmag.pl / Arkadiusz Kaczanowski
  • 22 lis 2016 13:10
Nowe Żerniki pokazują, jak wygląda proces budowania przyjaznego miasta
Zbigniew Macków był gościem 4 Design Days w 2016 roku.

- Uruchomiliśmy pewien wehikuł organizacyjny - wymyśliliśmy metodę, która sprawia, że każdy robi krok do przodu - mówi o Nowych Żernikach Zbigniew Macków z Pracowni Projektowej Maćków.

REKLAMA

- Czego uczymy się przy projekcie Nowe Żerniki?

Uruchomiliśmy pewien wehikuł organizacyjny - wymyśliliśmy metodę, która sprawia, że każdy robi krok do przodu. Strona miejska, która wykonuje infrastrukturę pod osiedle. Przygotowuje ją już teraz, kiedy osiedle dopiero powstaje, a nie gdy po latach domagają się tego mieszkańcy. Architektów, którzy społecznie, przynajmniej do pewnego momentu, opracowują koncepcję i projekty i uczą się współpracy w bardzo dużych zespołach. Deweloperów, którzy weszli w to na początku ryzykowne, a teraz już bardzo pewne przedsięwzięcie. To od nich wszystkich zależy powodzenie projektu.

- Co tak naprawdę jest w projekcie Nowe Żerniki najważniejsze?

Mówię tyle o procesie, bo nie budynki są najważniejsze, ale właśnie to jak one powstają. Chcemy, żeby ten proces nas przeżył, żeby trwał i był kontynuowany na kolejnych etapach. Proces budowania przyjaznego miasta, respektującego nowe trendy urbanistyczne, takie jak priorytet ruchu pieszego, duża ilość zieleni, odrzucenie samochodu na rzecz korzystania z komunikacji publicznej, zrównoważony rozwój w projektowaniu budynków, korzystanie z usieciowionych źródeł energii, itd. Zainicjowaliśmy budowę miasta w oparciu o przestrzeń wspólną, przestrzeń publiczną, półpubliczną, półprywatną i chcemy, żeby ten fragment miasta się rozrastał. By był kontynuowany. Z woli samych inwestorów czy mieszkańców innych osiedli, którzy zobaczą, że życie w takim miejscu jest lepsze i sami będą domagać się wdrożenia podobnych standardów u siebie. W ten sposób idea Nowych Żernik wykracza poza Wrocław, a staje się wzorem dla zmian w budownictwie mieszkaniowym w Polsce w ogóle.

Przeczytaj całą rozmowę ze Zbigniewem Maćkowem w magazynie HUMAN.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY