REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowoczesny budynek okiem architekta Tomasza Koniora

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 31 lip 2014 15:43
Nowoczesny budynek okiem architekta Tomasza Koniora
Tomasz M. Konior, fot. Magda Wunsche

O czym nie można zapomnieć projektując nowoczesny pod względem technologii budynek? Co charakteryzuje taki budynek według architekta i jak ważna w znaczeniu "nowoczesności" jest ekologia - mówi dla Propertydesign.pl architekt Tomasz M. Konior, założyciel pracowni Konior Studio.

REKLAMA

Nowoczesny budynek spełnia kryteria zrównoważonego rozwoju - zaspokaja potrzeby obecnych i przyszłych pokoleń.

- ONZ wraz z Unią Europejską doprecyzowały tę definicję i wypracowały standardy określające Zrównoważone Miasto, którego projektowanie powinno bazować na ograniczeniu do minimum negatywnych skutków oddziaływania na środowisko, rachunku ekonomicznym i szacunku dla lokalnej społeczności i dziedzictwa kulturowego - mówi Tomasz M. Konior, architekt, założyciel Konior Studio.

Wiedząc, że każdy z budynków po części tworzy miasto możemy określić ogólne kryteria jakie powinien spełniać nowoczesny obiekt. 

Architekt Tomasz M. Konior wśród nich wylicza m.in.:

- przemyślane zagospodarowanie terenu i zorientowanie względem stron świata,  minimalizujące przegrzewanie i wychładzanie budynku, jak również pozwalające optymalnie doświetlić pomieszczenia światłem naturalnym,

- odzyskiwanie energii z alternatywnych, odnawialnych źródeł zmniejszające koszty eksploatacji,

- wysoka izolacyjność (ścian, dachu, okien) i wydajna wentylacja redukujące a nawet eliminujące klimatyzację i ogrzewanie,

- technologie pozwalające zmniejszyć zużycie wody i energii elektrycznej,

- odzyskiwanie ciepła z budynku (rekuperatory),

- gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej.

Na rynku są systemy, dzięki którym możemy sterować tymi wszystkimi technologiami jednym komputerem dostosowując parametry wnętrz do sytuacji na zewnątrz zależnie od pory dnia czy roku.

Tomasz Konior podkreśla, że elementami o których nie można zapomnieć w nowoczesnym budowaniu są także: 

- aspekt ekologii polegający na używaniu lokalnych materiałów, redukując tym samym zanieczyszczanie środowiska przez ich pozyskiwanie i transport,

- logika konstrukcji i bryły,

- projektowanie współczesnych obiektów dla współczesnych potrzeb z wykorzystaniem współczesnych technologii jednak w poszanowaniu historii danego miejsca.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY