REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

O inteligentnych technologiach mówi Jacek Parys, Schneider Electric

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 15 kwi 2015 12:07
O inteligentnych technologiach mówi Jacek Parys, Schneider Electric
fot. Jacek Parys, wiceprezes pionu budynków, Schneider Electric Polska

W ciągu ostatnich pięciu lat jesteśmy świadkami znaczącego postępu w obszarze budownictwa komercyjnego. - Coraz więcej budynków może być bardziej energooszczędnych mimo, iż teoretycznie wykorzystują większą ilość oświetlenia. To samo dotyczy również instalacji takich jak ogrzewanie czy klimatyzacja - zauważa Jacek Parys, wiceprezes pionu budynków, Schneider Electric Polska.

REKLAMA

W ciągu ostatnich lat zarówno inwestorzy, jak i klienci większą wagę przywiązują do ekologii budynków, dlatego ważne stało się posiadanie certyfikatów takich jak LEED czy BREEM. - Sytuacja ta to duże wyzwanie dla architektów - twierdzi Jacek Parys.

Jak wspomina Parys, na przeciw tym wyzwaniom wychodzi automatyka budynkowa.  - Inteligentne technologie pozwalają zwiększyć efektywność energetyczną budynku i sprawić, że będzie on bardziej komfortowy dla użytkowników - zauważa.

Znaczący wzrost cen mediów niezbędnych do funkcjonowania obiektu, takich jak energia elektryczna i cieplna (11 proc. budżetu przeznaczonego na obsługę budynku), woda, czy klimatyzacja to ogromne koszty, które stanowią największy problem współczesnych zarządców. - Technologia jaką jest automatyka budynkowa w inteligentny sposób analizuje, to co dzieje się w budynku i dostosowuje do aktualnych warunków lub potrzeb użytkowników - dodaje.

System oparty na autorskim rozwiązaniu Schneider Electric - Smart Struxture zastosowano w nowej siedzibie firmy, który jest uważany za najbardziej efektywny energetycznie biurowiec w Warszawie. - W przypadku mniejszych obiektów jest to system SmartStruxture Lite oparty na dwóch najpopularniejszych standardach komunikacji bezprzewodowej EnOcean i ZigBee. Urządzenia w sposób bezprzewodowy analizują sytuację i komunikują się ze sobą decydując np. o otwarciu okien czy uruchomieniu wentylacji - opowiada.

Według opinii Parysa, tego typu rozwiązania ułatwiają i usprawniają architektom proces projektowania w zgodzie z obecnymi trendami dotyczącymi ekologicznego i efektywnego energetycznie budownictwa. - W konsekwencji projektowane budynki spełniają lepsze normy środowiskowe, oszczędzają energię i są bardziej komfortowe dla użytkowników - zauważa i dodaje również, że urządzenia systemu automatyki budynkowej są tak zaprojektowane, aby były mało widoczne w architekturze budynku i nie przeszkadzały w codziennej pracy.

Parys konkluduje, że obecnie idziemy w stronę tzw. inteligentnych miast, gdzie piękna architektura starszych i nowszych obiektów łączy się z technologią.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY