REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

O skaningu laserowym 3D mówi Jacek Wasiak, RWSL

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 22 kwi 2015 12:00
O skaningu laserowym 3D mówi Jacek Wasiak, RWSL
Skanowanie, fot. RWSL
O skaningu laserowym 3D mówi Jacek Wasiak, RWSL
O skaningu laserowym 3D mówi Jacek Wasiak, RWSL
O skaningu laserowym 3D mówi Jacek Wasiak, RWSL

Dla pracowni architektonicznej RWSL milowym krokiem było połączenie technologii skaningu laserowego 3D oraz oprogramowania BIM. Mimo że wdrożenie tych technologii nie jest tanie, to korzyści wynikające z ich wspólnego zastosowania, wskazują, że warto te koszty ponieść.

REKLAMA

Skaning laserowy, pracownia RWSL wykorzystuje do inwentaryzacji, która jest kluczową fazą projektu. – Jeśli pomiary istniejącego budynku wykonane zostaną niedbale, można być pewnym, że odbije się to na kolejnych etapach prac – nadmienia Jacek Wasiak, architekt z RWSL.

Efektem skaningu jest chmura punktów, tworząca trójwymiarowy model budynku z dokładnością niedostępną dla taśm mierniczych czy dalmierzy. Wartością dodaną jest oszczędność czasu samego pomiaru oraz fakt, że znika potrzeba wyjazdu w celu „domierzania”, co w przypadku metod tradycyjnych było koniecznością. – Trudne do zmierzenia elementy terenu, więźba dachowa czy dach nagle stały się łatwo dostępne i to bez odchodzenia od ekranu komputera – zwraca uwagę architekt z RWSL.

Skaning pozwala na idealne wręcz odwzorowanie nawet bardzo skomplikowanych detali architektonicznych. - Dzięki tej technologii konserwatorzy otrzymują dokumentację bez uproszczeń w postaci cyfrowego stanu budynku w dniu wykonywania pomiarów - dodaje Wasiak.

Na bazie chmury punktów architekci RWSL przygotowują model budynku, który reprezentuje jego fizyczne właściwości, stanowiąc równocześnie bazę danych o nim samym. Praca z modelem pozwala między innymi na znacznie lepsze kontrolowanie zmian, wyłapanie kolizji instalacji na etapie projektowym czy eliminację niezgodności pomiędzy rysunkami, które często zdarzają się przy pracy na rysunkach płaskich (2D).

- W moim odczuciu skaning 3D i BIM to przyszłość. Niestety, większość konstruktorów, elektryków i instalatorów pracuje jeszcze w technologii 2d. Moment, w którym wszyscy uczestnicy procesu projektowego zaczną stosować technologię BIM, będzie przełomem. Zobaczymy pełną infrastrukturę budynku, będziemy mieć nad nim całkowitą kontrolę. Będziemy mogli również analizować różnorodne warianty i konfiguracje budynku - twierdzi architekt.

Mimo tego, że koszty przygotowania dokumentacji w oparciu o BIM są wyższe, to i tak oszczędności, uzyskane na etapie realizacji inwestycji i procesu użytkowania obiektu zrekompensują początkowy wkład inwestora. Architekt zaznacza, że w 2011 rząd brytyjski wyraził intencję, aby od roku 2016 wszystkie dokumentacje projektowe finansowane z pieniędzy budżetowych, tworzone były w oparciu o technologię BIM.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY