REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

O sztuce projektowania mówi Tomasz Wuczyński z Grupy Plus Architekci

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 maj 2015 15:07
O sztuce projektowania mówi Tomasz Wuczyński z Grupy Plus Architekci
Tomasz Wuczyński, architekt i założyciel Grupy Plus Architekci

Dążę do tego, aby projektować współcześnie i stosunkowo powściągliwie. Nie wierzę w sztuczne ozdabianie architektury. Formy muszą się skądś brać - mówi w rozmowie z Porpertydesign.pl, Tomasz Wuczyński, architekt i założyciel Grupy Plus Architekci.

REKLAMA

Jaka jest filozofia projektowania pracowni?

Nie projektujemy w konkretnym stylu, ale rozwiązujemy postawione nam przez inwestora zadania. Rozmowa z inwestorem jest nierozerwalną częścią procesu projektowego. Zadajemy pytanie: nie jak to zrobimy, tylko dlaczego tak mamy zrobić.

W chwili obecnej dostępność środków technicznych, estetycznych, narzędzi prowadzących do skonkretyzowania wyrazu architektonicznego, czy też funkcjonalnego jest ogromna. Zadając pytanie, czy mamy użyć szkła czy drewna nie dojdziemy donikąd. Jeśli natomiast postawimy pytanie dlaczego mamy użyć ten konkretny materiał to jest znacznie większą szansa osiągnięcia sukcesu. Właściwie zadane pytanie prowadzi do odpowiedzi, która umożliwi osiągnięcie sukcesu przez inwestora tzn. że produkt zostanie sprzedany.

A jak stara się Pan projektować?

Dążę do tego, aby projektować współcześnie i stosunkowo powściągliwie. Nie wierzę w sztuczne ozdabianie architektury. Formy muszą się skądś brać.

Był nurt dekonstruktywizmu rozpoczęty w późnych latach 80. Jednym z pionierów był Peter Eisenman - członek grupy twórczej New York Five. W jak różne strony poszła ta piątka architektów pokazuje historia Richarda Rogersa - absolutnej ikony postmodernizmu i Petera Eisnemana opierającego swoje myślenie o teoretyczne, matematyczne modele, które potem przekładał na architekturę. Zrealizowanych budynków na skale światową ma może trzy, a teoretycznych kilka więcej. Do dziś pozostał teoretykiem architektury. Na bazie jego przemyśleń zaświeciły takie gwiazdy jak Zaha Hadid czy Frank Gehry. On otworzył drogę architektom, że można projektować inaczej. Istotna dla naszej pracowni jest forma, która wynika z funkcji i potrzeby.

Nie projektuje się zatem tylko dla pięknej formy?

Nie tworzymy po to, aby budynek pięknie wyglądał, tylko "pięknie" funkcjonował. Funkcjonalizm jest kierunkiem naszego myślenia.

Jeśli projekt dobrze wygląda na rzucie tzn. działa, z doświadczenia twierdzę, że jest 90 proc. szans, że będzie z tego dobra architektura.

Tak jak to miało miejsce w przypadku hotelu Poziom 511? Jak się pracowało Panu nad tym projektem?

Poziom 511 Design Hotel & SPA, co jest dla nas bardzo ważne, pozytywnie odbierają goście. Przy tym to tzw. "trudne dziecko" pracowni.

Nietypowo bowiem złożyło się, że po zbudowaniu hotelu zarządzałem tym obiektem przez półtora roku. Poznałem go od środka w stopniu niedostępnym dla architekta, dzięki temu zweryfikowałem swoje kroki projektowe. I mogę z przekonaniem stwierdzić, że najwięcej radości przyniósł mi jego projekt.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY