REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

O technologiach zmieniających prace architekta mówi Anna Buczak, ARS Retail+Shopfitting

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 kwi 2015 10:46
O technologiach zmieniających prace architekta mówi Anna Buczak, ARS Retail+Shopfitting
fot. Anna Buczak, Head of Architects, ARS Retail+Shopfitting

Jeszcze nie tak dawno zawód architekta kojarzył się z pracą na kalce, która
w praktyce oznaczała długie godziny spędzone nad stołem kreślarskim, na przykład w przypadku wprowadzania zmian w projektach. W ostatnich latach branża przeszła prawdziwą rewolucję - mówi Anna Buczak, Head of Architects, ARS Retail+Shopfitting.

REKLAMA

W ostatnich latach zakres zadań powierzanych architektom znacznie się rozszerzył. - Nie tylko projektujemy obiekty i powierzchnie, ale my sami i proponowane przez nas rozwiązania włączane są w szersze procesy biznesowe. Pracujemy pod coraz większą presją czasu, bez jakiejkolwiek straty dla jakości projektów. Nowoczesne urządzenia umiejętnie wykonują prace, które kiedyś były wykonywane manualnie - zauważa Anna Buczak.

Pierwszą prawdziwą rewolucją w zawodzie architekta był, a w zasadzie nadal jest, powiększający się z dnia na dzień dostęp do Internetu mobilnego. - Dzięki niemu, a także wydajnym urządzeniom mobilnym, pracujemy wszędzie, nawet w drodze z pracy do domu albo w drodze do klienta. Smartfony z coraz wydajniejszymi procesorami i coraz większymi i czytelniejszymi wyświetlaczami pozwalają na bieżące wprowadzanie korekt do projektów - podkreśla architekt i dodaje, że dzięki nim jest w stanie wykonać szkicową inwentaryzację pomieszczeń bez użycia tradycyjnej miarki.

Istotną rolę w warsztacie pracy nowoczesnych projektantów stanowi oprogramowanie, które pomaga coraz szybciej przygotowywać bryły projektowanych obiektów w 3D i kompleksowych wizualizacji. - Poziom zaawansowania tych narzędzi sprawia, że w niektórych przypadkach trudno odróżnić, czy mamy do czynienia ze zdjęciem istniejącego obiektu czy z renderingiem - zwraca uwagę Buczak.

Przyszłość projektowania, nie tylko architektury, ale mody, wzornictwa, przemysłu, stoi pod znakiem druku 3D idącego w parze ze skanerami 3D, które już dziś pozwalają na tworzenie miniatur i makiet mebli, pomieszczeń czy budynków. - Na rynku pojawiają się coraz ciekawsze prototypy drukarek 3D wykorzystujących włókna węglowe i szklane, które są nie tylko dużo trwalsze niż tradycyjny materiał ABS, ale także bardziej przyjazne środowisku - przekonuje architekt z ARS Retail+Shopfitting.

Znakiem czasów jest projektowanie BIM. - Przy wykorzystaniu modeli 3D, BIM pozwala tak zintegrować różne elementy projektu, żeby wszystkie ewentualne kolizje wyłapywane były zanim ekipy wejdą na plac budowy - twierdzi Buczak.

Architekt zwraca uwagę również na to, że zmienia się podejście klientów do pracy projektantów i architektów. - Coraz większa otwartość, chęć realizacji coraz bardziej spektakularnych projektów powoduje, że pomimo ogromnego wsparcia nowoczesnych technologii, kręgosłupem dobrego architekta nadal pozostanie warsztat merytoryczny i kreatywność. I nie zmieni tego nawet fakt, że przyszłość projektowania będzie z każdym dniem coraz bardziej wirtualna - podkreśla.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY