REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

O technologiach zmieniających prace architekta mówi Dominik Darasz, Horizone Studio

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 kwi 2015 15:19
O technologiach zmieniających prace architekta mówi Dominik Darasz, Horizone Studio
fot. Dominik Darasz, architekt i partner w Horizone Studio

Dążenie do skrócenia czasu przeznaczonego na proces projektowy wymaga od nas wprowadzenia nowych rozwiązań. Nieustannie pojawiają się dostawcy nowych technologii, a obecni udoskonalają swoje produkty zgodnie z wymaganiem rynku - zauważa Dominik Darasz, architekt i partner w Horizone Studio.

REKLAMA

Architekt Horizone Studio zapytany o technologie, które w przeciągu pięciu lat zmieniły pracę projektanta wymienia m.in. projektowanie na modelach komputerowych 3D, techniki foto-realistycznych prezentacji projektów, animację komputerową, Virtual Reality.

- Narzędzia te umożliwiają atrakcyjną prezentację projektu dzięki wiernemu odwzorowaniu parametrów fizycznych materiałów i oświetlenia oraz zjawisk przyrodniczych. Pozwalają na szybki podgląd i weryfikację kształtu, zastosowanego materiału,  technologii. Ułatwiają komunikację z innym projektantem lub klientem - zauważa Darasz.

Zdecydowany wpływ na tryb pracy architekta ma szybki dostęp do informacji w Internecie, korzystanie z narzędzi typu: mapy ortofoto, zdjęcia lotnicze – drony, digitalizacja np.  przez skanowanie 3D, cyfrowe mapy.

Architekt podkreśla, że dysponując tak dużą ilością danych, należy ją umiejętnie przetworzyć i wykorzystać w procesie projektowania. Taką możliwość daje nam m.in. oprogramowanie  BIM (Building Information Modeling), które w ostatnich latach staje się standardem. - Korzystanie z tego narzędzia umożliwia tworzenia dokumentacji projektowej, bazującej na jednym trójwymiarowym pliku źródłowym obiektu, dostępnym dla całego wielobranżowego zespołu projektowego. Pozwala to na stałą kontrolę, synchronizację wprowadzanych zmian, eliminację kolizji i minimalizację błędów - twierdzi architekt.

Darasz zwraca również uwagę, że dla zespołów projektowych pracujących na odległość  pomocnym rozwiązaniem jest praca w tzw. chmurze.  Daje ona dostęp uprawnionym osobom do centralnej bazy danych projektu,  z dowolnego miejsca na świecie.

W opinii architekta rewolucją nazwać można pojawienie się na rynku drukarek 3D. - Umożliwiają one pracę na modelach fizycznych, łatwą i szybką weryfikację pomysłów, wykonanie pojedynczego - prototypowego egzemplarza zaprojektowanego produktu. Daje to nowe możliwości prezentacji nawet wstępnych, roboczych koncepcji w bardzo przekonujący sposób - przekonuje architekt.

W Horizone Studio zwyczaj pracy na modelach założyciele biura przenieśli  z krajów, w których przez lata zdobywali zawodowe doświadczenie. - Proces projektowy rozpoczynamy analizując różne koncepcje na modelach, które  wykonujemy w dziesiątkach sztuk. Następnie w wyniku weryfikacji wybieramy kilka z nich i przekazujemy do dalszego opracowania naszemu działowi graficznemu - wspomina architekt i dodaje, że Horizone Graphics dysponuje pełnym parkiem maszynowym m.in. kolorową drukarką 3D, ploterem numerycznym CNC, zestawem narzędzi stolarskich, wycinarką laserową i termiczną. - Daje nam to możliwość wykonywania modeli w pełnym zakresie materiałowym i cenowym, zarówno prostych koncepcyjnych, jak i skomplikowanych makiet prezentacyjnych. Przygotowujemy je nie tylko na własne potrzeby, ale również oferujemy komercyjne usługi  modelarskie - mówi Darasz.

Architekt konkluduje, że dobre zaplecze warsztatowe pozwala zwiększyć efektywność pracy, daje możliwości szybkiego sprawdzania i testowania rozwiązań. - Czasami umożliwia małoseryjną produkcję, która w przypadku dużego producenta lub zakładu przemysłowego najprawdopodobniej okazałaby się nieopłacalna i tym samym niemożliwa do wykonania - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY