REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

O wyjątkowym projekcie Superścieżki mówi Paweł Wieczorek

  • Autor: Superścieżka - Fundacja Aktywnych Obywateli
  • 14 lip 2015 11:19
O wyjątkowym projekcie Superścieżki mówi Paweł Wieczorek
fot. Superścieżka, mapa - schemat zieleni

O projekcie Superścieżki w Krakowie oraz towarzyszących realizacji tej inwestycji emocjach, wyzwaniach i sukcesach opowiada Paweł Wieczorek, architekt z AJ Architekci (Biuro Architektoniczne Artur Jasiński i Wspólnicy), jeden z tutorów warsztatów Superścieżki.

REKLAMA

Po raz pierwszy w Polsce w tak dużej skali udało się porozumieć i rozpocząć wspólne działania organizacjom pozarządowym, mieszkańcom, gminie i deweloperom. Między rondami: Mogilskim i Grzegórzeckim, dzięki środkom prywatnych inwestorów oraz wsparciu Gminy Kraków powstanie Superścieżka – wyjątkowy projekt przestrzeni miejskiej w Krakowie. Przejeżdżające tramwaje, bardzo duży ruch samochodów na al. Powstania Warszawskiego, brak zieleni, ekrany akustyczne – to wszystko sprawia, że teren między rondami Mogilskim i Grzegórzeckim jest aktualnie mało przyjazny ludziom. Planowana wzdłuż ruchliwej arterii, od strony sądów, Superścieżka ma to zmienić.

Najpierw odbyły się warsztaty mieszkańców z architektami, a teraz trwa wystawa plenerowa z najlepszymi pomysłami, które powstały podczas warsztatów. Pomysły zostaną skonsultowane z pracownią Jana Gehla – światowej sławy duńskiego architekta i urbanisty. Kulminacyjnym momentem projektu będzie debata na temat przygotowanych koncepcji zagospodarowania terenu z jego udziałem. Po niej odbędzie się głosowanie. Mieszkańcy wybiorą rozwiązania przestrzenne, które później doczekają się realizacji.

Jak wspomina Paweł Wieczorek, projekt Superścieżki jest wyjątkowy nie tylko ze względu, że jest to pierwszy projekt partycypacyjny w Krakowie, ale dzieje się z inicjatywy inwestorów. Podkreśla, że wyjątkowe jest to, że inwestorzy chcą coś zrobić, nie tylko wokół swoich budynków. Cieszy również fakt, że sami mieszkańcy Krakowa, na taką skalę, mogą zadecydować jak wyglądać ma duży fragment ich miasta. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY