REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Obiekty komercyjne w Polsce mają lepszy poziom techniczny niż na Zachodzie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 12 sie 2014 13:51
Obiekty komercyjne w Polsce mają lepszy poziom techniczny niż na Zachodzie
Maciej Zacharewicz, Regional Facility Manager, fot. Neinver

Obserwując poziom innowacyjności polskich nieruchomości w stosunku do innych krajów Europy można śmiało przyznać, że Europa Centralna nie ma się czego wstydzić - twierdzi Maciej Zacharewicz, Regional Facility Manager, Neinver.

REKLAMA

Maciej Zacharewicz uważa, że rozwiązania techniczne stosowane w zachodniej części starego kontynentu są niemal identycznie jak w Europie Wschodniej. - Różnice wynikają jedynie z lokalnych uwarunkowań klimatycznych czy też prawnych - zaznacza.

W Polsce nowoczesne budynki zaczęto budować w połowie lat 90-tych. Maciej Zacharewicz twierdzi, że dzięki temu charakteryzują się lepszym poziomem technicznym niż te wybudowane na zachodzie Europy, których średni wiek wynosi dzisiaj 30-40 lat. - Ewenementem jest tu Wielka Brytania, a zwłaszcza Londyn, gdzie wiek nieruchomości przekracza często nawet 100 lat i mimo wielu modernizacji ich poziom techniczny daleki jest od doskonałości - dodaje.

Zgodnie z nową dyrektywą unijną w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, nieobowiązującej jeszcze w Polsce, w perspektywie najbliższych niespełna 10 lat mają powstawać jedynie budynki pasywne, czyli charakteryzujące się zerowym zapotrzebowaniem na energię z zewnątrz. - To zadanie trudne do wykonania w tak krótkiej perspektywie. Oznacza to jednak, a stosowane już dzisiaj rozwiązania są na to najlepszym dowodem, że nowe technologie mają prowadzić do minimalizowania zapotrzebowania na energię i wodę - podkreśla.

Maciej Zacharewicz wśród innowacyjnych technologii stosowanych coraz częściej w nieruchomościach komercyjnych wymienia m.in.: zwiększanie współczynnika izolacji cieplnej materiałów, z których budynek został wykonany;  zwiększanie efektywności urządzeń, odpowiedzialnych za klimatyzację i wentylację obiektu, czy stosowanie tzw. efektu free-coolingu, czyli maksymalne wykorzystywanie temp. zewnętrznej do regulacji temperatury wewnątrz obiektu. Wyraźnym trendem jest stosowanie systemów BMS używających coraz bardziej skomplikowanych algorytmów sterowania urządzeniami, w celu optymalizacji zużycia energii.

- Nowe technologie mają kolosalny wpływ na efektywne zarządzanie obiektem. Przy zastosowaniu nowych technologii, a w szczególności systemu BMS, zarządca może w znacznym stopniu zoptymalizować parametry pracy obiektu, tak aby osiągnąć wymagany efekt najniższym kosztem - mówi ekspert.

Zdaniem Macieja Zacharewicza, wpływ technologii na konkurencyjność obiektów komercyjnych jest dziś jeszcze znikomy, zwłaszcza wśród klientów robiących zakupy. - Wciąż przede wszystkim liczy się lokalizacja i tenant- mix. Choć wraz z rozwojem świadomości ekologicznej nas wszystkich, w żadnym razie nie należy tego bagatelizować - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY