REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Oko w oko z Adamem Radzimskim ze śląskiej pracowni architektury BAAR

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 11 maj 2015 09:38
Oko w oko z Adamem Radzimskim ze śląskiej pracowni architektury BAAR
Projekt pracowni BAAR: Rewitalizacja Wieży i Chłodni
Oko w oko z Adamem Radzimskim ze śląskiej pracowni architektury BAAR
Oko w oko z Adamem Radzimskim ze śląskiej pracowni architektury BAAR
Oko w oko z Adamem Radzimskim ze śląskiej pracowni architektury BAAR

Śląsk jest najbardziej zurbanizowanym województwem w Polsce, zatem architektura zawsze odgrywała, odgrywa i będzie odgrywać istotną rolę w postrzeganiu naszego regionu - mówi w rozmowie z PropertyDesign.pl architekt Adam Radzimski, założyciel śląskiej pracowni BAAR.

REKLAMA

Rozwój regionu to przede wszystkim rewitalizacja. Zdaniem architektów z pracowni architektonicznej BAAR, połączenie szacunku do postindustrialnego dziedzictwa oraz świeżego, współczesnego podejścia projektowego jest metodą na udany proces rewitalizacyjny. - Cała zabawa polega na spojrzeniu na sprawę z kilku punktów widzenia. Rewitalizowany obiekt z jednej strony przywraca wizerunek miejsca. Z drugiej strony, to co nowe, przywrócone do życia to nic innego jak konsekwencja przedsiębiorczości i zmotywowanych działań mieszkańców, którzy potrzebują zmian - mówi architekt Adam Radzimski z pracowni BAAR.

Na pytanie z czego mogą być dumni Ślązacy, jeśli chodzi o zmiany w regionie, Radzimski mówi: Istotne jest współdziałanie - odważnych inwestorów, miasta i architektów. Dla nas takim doświadczeniem jest praca nad projektem rewitalizacji terenów po byłych zakładach mięsnych „Maćko” w Zabrzu. Procesy rewitalizacyjne według nas są motorem napędzającym rozwój wielu miast na Śląsku. Patrząc całościowo na to co dzisiaj dzieje się w otoczeniu – jak wielu przedsiębiorców decyduje się inwestować w rewitalizację – można bez kompleksów potwierdzić, że jako Ślązacy możemy mieć powody do dumy. Z tego rosnącego doświadczenia czerpać mogą inne regiony, borykające się z trudną choć potrafiącą się odwdzięczyć postindustrialną historią.

- Biorąc po lupę Zabrze - miasto, z którego wywodzi się nasze biuro - możemy potwierdzić - dużo nowego dzieje się na Śląsku - dodaje Adam Radzimski. Tu, gdzie znajduje się siedziba pracowni BAAR i gdzie codziennie pracują, czyli na terenie byłych zakładów mięsnych, przechodzących proces rewitalizacji - tu najszybciej można dostrzec przemiany.

Przemiany w sposobie myślenia – jak ludzie, przedsiębiorcy i mieszkańcy zaczęli wykorzystywać potencjał miejsca. Jak podkreśla Radzimski, projekt BAAR Rewitalizacji Wieży i Chłodni, wchodzący w skład ogromnego założenia byłej rzeźni „Maćko” wprowadza zupełnie nowe funkcje usługowe, które poprzez swój charakter mają stymulować biznes i napędzić lokalną gospodarkę.  Jednocześnie gdzieś w każdym z nas zostaje respekt do tego, co było wczoraj. Koncepcja eksponuje  pierwotną strukturę poprzez kontrast ze współczesnymi działaniami architektonicznymi – stare i nowe żyje w symbiozie.

W samym Zabrzu procesów rewitalizacji rodzi się coraz więcej. Choćby i taka kopalnia Guido. Jeszcze dwie dekady temu nikomu w głowie nie przychodziło na myśl pojęcie turystyki przemysłowej. Natomiast dzisiaj region, wykorzystując postindustrialne dziedzictwo, stoi na czele ilości obiektów znajdujących się na Szlaku Zabytków Techniki. Jak mówią teraz na Guido - „zamiast pokładów węgla wydobywamy  turystykę, kulturę i rozrywkę”.

Idąc dalej, warto zwrócić uwagę na „Nowe Gliwice”, prężnie rozwijającą się strefę przedsiębiorczości u naszego sąsiada. Nieczynna kopalnia została zastąpiona obiektami biznesowymi i edukacyjnymi, a stare zabudowania byłej siedziby zarządu zostały z pietyzmem odrestaurowane.

Kolejnym przykładem, który nie przestaje nas inspirować, jest Bolko Loft, czyli dom własny Przema Łukasika. Obiekt, co prawda w małej skali, ale oddziałuje z ogromną siłą – zmienia schematy myślenia o przestrzeni poprzemysłowej jak i o podstawowej przestrzeni życia człowieka, jaką jest dom. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY