REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ostatnie 25 lat branży budownictwa w Polsce to krok milowy

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 06 cze 2014 11:51
Ostatnie 25 lat branży budownictwa w Polsce to krok milowy
Piotr Grabowicz, prezes zarządu MCKB
Ostatnie 25 lat branży budownictwa w Polsce to krok milowy
Ostatnie 25 lat branży budownictwa w Polsce to krok milowy
Ostatnie 25 lat branży budownictwa w Polsce to krok milowy
Ostatnie 25 lat branży budownictwa w Polsce to krok milowy

- Ostatnie ćwierć wieku branży budownictwa, szczególnie w Polsce, to krok milowy. Zmieniły się nie tylko możliwości i stosowane technologie, ale także podejście zamawiających do realizowanych projektów - ocenia Piotr Grabowicz, prezes zarządu MCKB. W rozmowie z Propertydesign.pl, mówi również o zmianach jakie przeszła spółka przez ostatnie 25 lat i o zielonym budownictwie w Polsce.

REKLAMA

Jak w Pana opinii rozwija się rynek inwestycji komercyjnych w Polsce?

- Rynek inwestycji w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Zagraniczne koncerny coraz częściej decydują się na inwestowanie w naszym kraju, co generuje popyt na wysokiej jakości usługi oraz wzrost konkurencyjności firm na rynku budowlanym. Prężnie działają Specjalne Strefy Ekonomiczne, gdzie inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach dzięki czemu licznie powstają zaawansowane technologicznie obiekty przemysłowe i logistyczne - mówi Piotr Grabowicz, prezes zarządu MCKB.

Jak ocenia Pan relacje między generalnym wykonawcą a architektami?

- Naszą firmę budujemy na szacunku dla klientów i partnerów biznesowych. Ściśle współdziałamy z inwestorami na każdym etapie realizacji inwestycji. Oferujemy nie tylko kompleksowe wykonawstwo zaawansowanych technologicznie obiektów przemysłowych, logistycznych i komercyjnych ale również   w ramach value engineering nasi eksperci proponują optymalizację rozwiązań technicznych i jakościowych w stosunku do założonego budżetu. Wspólnym sukcesem inwestora, architekta i naszej firmy jako generalnego wykonawcy była główna nagroda Targów ExpoReal2013 w Monachium dla Centrum Biurowo - Konferencyjnego Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pofabryczny zespół budynków przy ulicy ks. Tymienieckiego w Łodzi powstał w XIX wieku i jest wpisany do rejestru zabytków. W zrewitalizowanej fabryce Grohmana znajdują się obecnie sale konferencyjne, w tym jedna na 300 osób, biura Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz ponad 1400 m2 powierzchni biurowej do wynajmu. Inwestycja jest przykładem rewitalizacji budynków postindustrialnych z zastosowaniem materiałów i wzornictwa z epoki, wpisanej w nową funkcję użytkową i zrównoważoną przestrzeń architektoniczną.

Problemem dnia dzisiejszego jest czas realizacji inwestycji, eliminacja ewentualnych kolizji i błędów już na etapie projektowania i stała kontrola kosztów. Zwiększająca się dynamika rynku powoduje że czas od momentu podjęcia decyzji o inwestycji, do momentu rozpoczęcia użytkowania jest coraz krótszy i w związku z tym stawiane są uczestnikom procesu budowlanego nowe wyzwania. Obecnie systemy informatyczne są w stanie na podstawie modelu cyfrowego w sposób w pełni zautomatyzowany i zintegrowany przeanalizować projekt zarówno pod kątem budżetu, jak i harmonogramu oraz ewentualnych błędów i kolizji - ocenia Piotr Grabowicz.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY