REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pete Kercher: Największe wyzwania dla designu? Nie tylko nomadzi

  • Autor: propertydesign.pl
  • 20 gru 2017 10:01
Pete Kercher: Największe wyzwania dla designu? Nie tylko nomadzi
fot. PTWP

Pete Kercher to założyciel Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności oraz ambasador organizacji Design for All Europe, od lat zaangażowany w ideę tworzenia designu bez barier. W trakcie Forum Dobrego Designu 2017 opowiadał, w jaki sposób projektowanie może zmieniać świat.

REKLAMA

-  Jeżeli patrzymy na swoisty rynek projektowania w średnim i długim okresie, sadzę, że myślenie w starym stylu, jakoby design skupiał się na produktach dwu- i trójwymiarowych się kończy. Oczywiście zawsze będzie zapotrzebowanie na inteligentnie stosowany design w projektowaniu produktów w 2D, 3D oraz usług, jednak coraz bardziej zmierzamy w kierunku sytuacji, w której myślenie projektowe będzie odnosić się do istotnych pytań naszej ery. Jak poradzić sobie z problemami populacji nomadów, różnorodności etnicznej, starzejącej się populacji, grup osób z niepełnosprawnością – ponieważ w wyniku lepszej opieki zdrowotnej, ludzi z niepełnosprawnością jest więcej – i tak dalej... To wszystko są największe wyzwania przyszłości - mówi Pete Kercher. 

Design może tworzyć odpowiedzi na te sytuacje, ale nie sam, w pojedynkę, musi to być współpraca. Musi nauczyć się współpracować z pokorą ze grupami odbiorców, nie z pozycji wyższości, ale nauczyć się słuchać: czego ludzie potrzebują. Ale także słuchać tego, o czym sami nie mówią. Ich aspiracji, pragnień, ale jednocześnie rzeczy, o których niekoniecznie mówią głośno, ale które w jakiś sposób się przejawiają/pojawiają w rozmowie. A korzyści z tego płynące nie dotyczą wyłącznie przemysłu. Są to także korzyści dla administracji publicznej, która może zapewnić więcej satysfakcjonujących usług, są to również korzyści dla środowiska kulturowego - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY