REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Piotr Kolanowski z Ferro: Elektroniczne baterie bezdotykowe coraz popularniejsze

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 12 paź 2015 12:56
Piotr Kolanowski z Ferro: Elektroniczne baterie bezdotykowe coraz popularniejsze
fot. Ferro

Baterie w obiektach publicznych powinny zapewniać wysoki komfort użytkowania przy jednoczesnym niskim zużyciu wody, a co za tym idzie niskich kosztach eksploatacji. W obiektach użyteczności publicznej coraz większą popularnością mimo stosunkowo wysokiej ceny cieszą się elektroniczne baterie bezdotykowe - twierdzi Piotr Kolanowski z Ferro.

REKLAMA

Jak wspomina Kolanowski, baterie bezdotykowe zapewniają zarówno wysoki komfort użytkowania, jak również duże oszczędności. - Woda z tego typu baterii sterowana jest elektrozaworem połączonym z czujnikiem i wypływa jedynie podczas podłożenia rąk pod wylot. Obecnie średnia cena wody ciepłej wynosi ok 18 zł/m3.  W obiekcie publicznym takim jak np. galeria handlowa z jednej baterii może korzystać ok. 100 osób dziennie, co daje czas ok. 50 min. korzystania z baterii i powoduje zużycie wody na poziomie ok. 600 litrów (0,6 m3) na dobę (dla przepływu nominalnego 12L/min). Można założyć, że przy korzystaniu z tradycyjnej baterii czas wypływu wody, a więc również jej zużycie jest dwukrotnie większe. To powoduje oszczędności na poziomie ok. 10 zł/dziennie, co w skali roku daje już tysiące złotych. Dlatego koszt kilkuset złotych zainwestowanych w baterię bezdotykową zwraca się bardzo szybko - przekonuje Kolanowski.

Ekspert dodaje, że innym tańszym rozwiązaniem baterii oszczędnościowej jest armatura typu press. Należą do niej baterie umywalkowe, pisuarowe i szczególnie popularne baterie natryskowe, które montuje się na basenach czy w klubach fitness. - Po naciśnięciu przycisku woda wypływa z baterii średnio przez 15-20 sekund dla baterii umywalkowej i ok. 20-25 sekund dla natryskowej.  Są one kilka razy tańsze od baterii bezdotykowych, niemniej jednak komfort ich użytkowania jest mniejszy. Również oszczędność wody może być mniejsza ponieważ każdorazowe naciśnięcie przycisku powoduje wypływ wody przez określony czas podczas gdy np. do dokończenia spłukiwania rąk potrzebowalibyśmy np. 10 sekund - mówi Kolanowski.

Wspólną cechą zarówno baterii i natrysków stosowanych w obiektach publicznych jest odporność na celowe uszkodzenie. Dlatego ich budowa powinna być masywna i posiadać jak najmniej części ruchomych. - Baterie elektroniczne powinny mieć określony maksymalny czas  wypływu wody w przypadku ciągłego przysłonięcia czujnika rąk np. ręcznikiem papierowym czy gumą do żucia. Głowice natryskowe stosowane w łaźniach publicznych powinny mieć obły kształt i być przykręcone za pomocą śrub, których odkręcenie nie jest możliwe bez profesjonalnych narzędzi - nadmienia ekspert.

Kolanowski podkreśla, że oddzielną grupą armatury dla obiektów publicznych są baterie sanitarne przeznaczone dla budynków podlegających wielokryterialnej ocenie jakości LEED i BREEAM. - W takich budynkach stosowane są odpowiednio wyposażone jednouchwytowe baterie umywalkowe. Wypływ strumienia wody w tych bateriach jest mocno ograniczony i może wynosić nawet ok. 1L/min (przy ciśnieniu 3 bar – wypływ dla tradycyjnej baterii umywalkowej to 12L/min). Również dla tego typu obiektów publicznych dostępne są zestawy natryskowe wyposażone w ograniczniki natrysku redukujące wypływ wody z 15 do ok. 6 L/min (dla 3 bar) - wyjaśnia i dodaje, że poza bateriami i natryskami istnieje jeszcze inna grupa produktów przeznaczona do łazienek w obiektach publicznych tj. elektroniczne bezdotykowe dozowniki mydła, mieszacze mechaniczne i termostatyczne, zasilacze sieciowe do baterii i dozowników elektronicznych. - Dostępne są również piloty za pomocą których możemy ustawiać wiele parametrów baterii bezdotykowych - nadmienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY