REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

PKP odrestauruje 200 dworców, ale gruntów nie chce oddać

  • Autor: portalsamorzadowy.pl
  • 22 maj 2017 15:37
Krzysztof Mamiński, prezes zarządu grupy PKP podczas EKG 2017 fot. PTWP

O modernizacji dworców, przekazywaniu ich samorządom oraz groźbie komunalizacji przez gminy gruntów PKP rozmawiamy z Krzysztofem Mamińskim, prezesem zarządu grupy PKP.

REKLAMA

Dworzec kolejowy to często wizytówka miasta. Wiele z tych obiektów w ostatnich latach przeszło ogromną metamorfozę. A co czeka te, które takiej odmiany nie przeszły?

Obecnie szykujemy program inwestycji dworcowych i w najbliższych czterech-pięciu latach około dwustu dworców w skali całego kraju zostanie odrestaurowanych, jeśli znajdują się pod opieką konserwatora, bądź zupełnie od nowa zbudowanych. To jest duży program inwestycyjny, na który mamy przeznaczyć grubo ponad miliard złotych.

W jakich lokalizacjach realizowane będą te inwestycje?

Zarówno w średnich, jak i w małych miastach. Podstawowa zasada jest taka, że prowadzimy inwestycje przy tych liniach, które już są zmodernizowane, a jeśli są w trakcie modernizacji, to jednocześnie z tymi zadaniami robimy dworce. Nie patrzymy na to, czy to jest miasto duże, średnie czy małe; wojewódzkie czy powiatowe. Chodzi o to, by nie doszło do sytuacji, że robimy linię, a dworzec nie.

Czyli jeżeli obecnie gdzieś trwają prace na linii, to można się spodziewać, że położone wzdłuż niej dworce również przejdą modernizację?

Dokładnie tak. Po realizacji tego programu, czyli do 2022 roku, będziemy mieli odrestaurowanych ponad 60 procent wszystkich czynnych dworców w Polsce.

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, podczas którego rozmawiamy, PKP wspólnie z firmą Neinver została nagrodzona za przeprowadzoną w formule partnerstwa publiczno-prywatnego modernizację dworca w Katowicach. Czy celem przeprowadzenia kolejnych modernizacji będziecie częściej sięgać do tego modelu?

Katowice były pierwszym obiektem, który został w taki sposób zrealizowany. Dziś jednak przy inwestycjach dworcowych bardziej wykorzystywane są inne źródła finansowania: z jednej strony budżet państwa, z drugiej regionalne programy operacyjne, z trzeciej wreszcie fundusze spójności.

Przeczytaj więcej tutaj

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY