REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Projektowanie odpowiedzią na potrzeby inwestora

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 12 maj 2015 12:02
Projektowanie odpowiedzią na potrzeby inwestora
fot. Tomasz Wuczyński, założyciel Grupy Plus Architekci

Z Tomaszem Wuczyńskim, architektem i założycielem Grupy Plus Architekci rozmawiamy o filozofii projektowania pracowni. O tym, że nie tworzy się budynku, aby pięknie wyglądał, tylko "pięknie" funkcjonował.

REKLAMA

Tomasz Wuczyński nadmienia, że nie projektuje w konkretnym stylu, ale rozwiązuje postawione przez inwestora zadania. - Rozmowa z inwestorem jest nierozerwalną częścią procesu projektowego. Zadajemy pytanie: nie jak to zrobimy, tylko dlaczego tak mamy zrobić - podkreśla.

Jak zauważa Wuczyński, w chwili obecnej dostępność środków technicznych, estetycznych, narzędzi prowadzących do skonkretyzowania wyrazu architektonicznego, czy też funkcjonalnego jest ogromna. - Zadając pytanie, czy mamy użyć szkła czy drewna nie dojdziemy donikąd. Jeśli natomiast postawimy pytanie, dlaczego mamy użyć ten konkretny materiał, jest znacznie większa szansa osiągnięcia sukcesu. Właściwie zadane pytanie prowadzi do odpowiedzi, która umożliwi osiągnięcie sukcesu przez inwestora tzn. że produkt zostanie sprzedany - twierdzi architekt.

Wuczyński dąży do tego, aby projektować współcześnie i stosunkowo powściągliwie. - Nie wierzę w sztuczne ozdabianie architektury. Formy muszą się skądś brać - podkreśla.

Przy tej okazji Wuczyński wspomina nurt dekonstruktywizmu rozpoczęty w późnych latach 80. Jednym z pionierów był Peter Eisenman - członek grupy twórczej New York Five. - W jak różne strony poszła ta piątka architektów pokazuje historia Richarda Rogersa - absolutnej ikony postmodernizmu i Petera Eisnemana opierającego swoje myślenie o teoretyczne, matematyczne modele, które potem przekładał na architekturę. Zrealizowanych budynków na skale światową ma może trzy, a teoretycznych kilka więcej. Do dziś pozostał teoretykiem architektury - zwraca uwagę i dodaje, że na bazie jego przemyśleń zaświeciły takie gwiazdy jak Zaha Hadid czy Frank Gehry. - On otworzył drogę architektom, że można projektować inaczej - zauważa.

Istotna dla pracowni Wuczyńskiego jest forma, która wynika z funkcji i potrzeby. - Nie tworzymy po to, aby budynek pięknie wyglądał, tylko pięknie funkcjonował. Funkcjonalizm jest kierunkiem naszego myślenia - podkreśla.

- Jeśli projekt dobrze wygląda na rzucie, tzn. działa, z doświadczenia twierdzę, że jest 90 proc. szans, że będzie z tego dobra architektura - konkluduje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY