REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Projektowanie to zaplanowana metoda prób i błędów

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 31 mar 2016 14:45
Projektowanie to zaplanowana metoda prób i błędów
Gernot Oberfell i Jan Wertel wspólnie prowadzą studio projektowe w Niemczech
Projektowanie to zaplanowana metoda prób i błędów
Projektowanie to zaplanowana metoda prób i błędów
Projektowanie to zaplanowana metoda prób i błędów
Projektowanie to zaplanowana metoda prób i błędów
Projektowanie to zaplanowana metoda prób i błędów
Projektowanie to zaplanowana metoda prób i błędów

Gernot Oberfell i Jan Wertel wspólnie prowadzą studio projektowe w Niemczech. Właśnie zostali laureatami Red Dot Award 2016 za projekt mebli biurowych Play&Work dla Grupy Nowy Styl. Jak pracują laureaci Red Dot Award, co jest ich znakiem firmowym i gdzie szukają inspiracji?

REKLAMA

Każdy projektant ma swój własny styl, który wyraźnie widać we wszystkich jego projektach. Co jest Waszym znakiem firmowym, czymś, co można znaleźć w każdym Waszym projekcie?

Od zawsze interesowały nas konstrukcje, systemy oraz nowoczesny język projektowania. Ponieważ każdy projekt jest inny, ma swoje określone wymogi i ograniczenia, rzeczą kluczową w całym procesie tworzenia jest umiejętność przefiltrowania wszystkich możliwych inspiracji, które przychodzą do głowy i wyboru tylko tych realnych. Tym, co czyni każdy projekt wyjątkowym i ciekawym, jest czasem ogólny kształt projektowanej rzeczy, jej powierzchnia lub nawet niewielki szczegół.

Co Was inspiruje?

Inspiracją do projektowania może stać się dla nas praktycznie wszystko, począwszy od współczesnej architektury, sztuki, techniki, natury, elektroniki, po oświetlenie, meble, jedzenie czy nawet muzykę... Rzeczą dla nas najważniejszą jest to, aby projekt miał wyjątkową wartość, był czymś innowacyjnym, nowym, przedstawiającym wysoki poziom rzemiosła, posiadającym wyjątkowe znaczenie.

Gdyby Wasza kariera potoczyła się inaczej, kim z zawodu zdecydowalibyście się zostać?

Na pewno kimś kreatywnym… (Gernot)

Przez jakiś czas marzyłem o tym, aby zostać producentem muzycznym, inżynierem, a nawet projektantem krajobrazu. Wszystkie te zawody wydawały mi się wielce ciekawe. (Jan) Ja od zawsze wierzyłem, że zostanę architektem albo muzykiem w zespole rockowym. Chociaż ta druga opcja pewnie doprowadziłaby moich rodziców do zawału serca...

Kiedy Waszym zadaniem jest zaprojektowanie mebli posiadających szczególne cechy lub funkcje, od czego zazwyczaj zaczynacie? Czy jest to proces spontaniczny, czy może dokładnie zaplanowany?

Nasze podejście do procesu projektowania można opisać jako zaplanowaną metodę prób i błędów. W fazie początkowej projektu staramy się być jak najbardziej otwarci na wszystkie pomysły, które przychodzą nam do głowy, ignorując jednocześnie ograniczenia projektowe, których jesteśmy świadomi. Czasem pomysł, który wydał nam się nierozsądny, lub nawet nasz błąd może zainspirować nas do stworzenia niepowtarzalnej koncepcji. Dlatego tak ważne jest, aby pozwolić sobie popełniać błędy, wpadać na nielogiczne pomysły, szczególnie w tym pierwszym etapie projektowania. Po fazie eksperymentowania, przechodzimy do oceniania i filtrowania naszych pierwotnych pomysłów oraz zagłębiania się w najbardziej obiecujące koncepcje. Następnie próbujemy dostosować je do wymogów danego projektu. Wtedy powoli zaczynają się pojawiać kierunki, którymi powinniśmy podążać i które przedstawiamy naszym klientom. Mimo że, cały ten proces wydaje się prosty, wcale tak nie jest. Wiele razy posuwamy się naprzód tylko po to, aby znów się cofnąć, ponownie odkryć pomysły, które na początku odrzuciliśmy.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY