REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Projektując wnętrza rzymskiego Palazzo – impresje Jana Sikory o włoskim wzornictwie i stylu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 09 lis 2016 09:50
Projektując wnętrza rzymskiego Palazzo – impresje Jana Sikory o włoskim wzornictwie i stylu
Zespół projektowy z pracowni Sikora Wnętrza podczas pracy Palazzo Blemensthil Rzym fot. materiały prasowe

Włoski boom na wzornictwo trwający od lat 50. zrewolucjonizował sposób, w jaki świat patrzy na pojęcie designu. Zmienił także podejście nas Polaków do mody, samochodów czy kultury życia. Przykładem mogą być chociażby skutery Vespa, samochody Ferrari czy projekty Georgio Armaniego - uważa dr hab. Jan Sikora.

REKLAMA

- Włoska kawa to symbol dbałości o detal, a także chronioną ustawowymi zapisami i normami recepturę, a włoski mężczyzna to wyraz troski o styl, szyk oraz niewymuszoną elegancję. I wreszcie – współczesne Włochy to kraj, w którym dzieci od najmłodszych lat uczą się co jest „bello” a co nie (u nas „piękno” to wciąż temat tabu i pojęcie często wywołujące w szkołach wstyd i zażenowanie). Trudno się temu dziwić, jeśli dorasta się – tak jak w Rzymie – w przestrzeni o tradycji sięgającej trzech tysięcy lat. To obcowanie na co dzień z antycznymi stylami, złotym podziałem, Panteonem, ruinami Forum Romanum, ale także ze współczesnymi dziełami architektury – Auditorium Parco Della Musica autorstwa Renzo Piano czy MAXXI Muzeum Zahy Hadid. W ujęciu Gombrowicza Włochy to forma określona, dopowiedziana i zobowiązująca. Kształtuje ona gust, wyczucie i poczucie piękna mieszkańców słonecznej Italii – są oni zarówno powiernikami, jak i więźniami ponadczasowych wartości - opowiada architekt, który w atmosferze takiej refleksji wybrał się do Rzymu z architektem Andrzejem Markiem.

Właśnie w Rzymie architekci realizują projekt wnętrz Palazzo Blumenstihl – pałacu mieszczącego się nad Tybrem, nieopodal głośnego w ostatnim czasie budynku Ara Pacis Museum Richarda Meiera. - Przestrzeń pałacu z końca XIX wieku zapiera dech w piersiach i onieśmiela dbałością o detal. Włoskie mozaiki (dziś chyba tylko Sicis dociera do Polski z takim kunsztem), zdobione sufity i historyczne meble – ponadczasowe, jak np. komoda Dia marki Giorgetti, są punktem wyjścia do poszukiwania nowej wizji wnętrza - zauważa architekt i podkreśla, że projektowana przestrzeń będzie ukłonem w stronę historycznej tkanki miejsca. - Widoczna we freskach, stolarce, mozaikach i posadzkach złamana gama kolorystyczna zostanie uzupełniona kontrastującymi dodatkami, takimi jak chociażby fotel New York firmy Saba Italia. Jednolite i odważne zestawienia barwne oraz współczesny design nadadzą wnętrzu lekkości i elegancji - dodaje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY