Przemo Łukasik: Architekci muszą dawać z siebie wszystkoPropertydesign.pl - 01-03-2016 11:41


Co może stanowić receptę na dobry projekt? Im lepiej rozumiemy klienta, tym lepszy wychodzi projekt. Trzeba postawić właściwą diagnozę. Poznać klienta i zrozumieć okoliczności w jakich ten obiekt będzie funkcjonował, komu będzie służył - uważa Przemo Łukasik z Medusa Group.

Gdy projektuję dom jednorodzinny to muszę najpierw poznać rodzinę zanim siądę do projektu. Jestem przeciwnikiem polskiego pomysłu na typowy dom polski – nie istnieje coś takiego, bo nie ma typowej rodziny. Kiedy projektuje parki biurowe dla nieokreślonego najemcy, to szukam pewnego uniwersum, gdzie firma X znajdzie swoje biuro na 3. piętrze, a firma Z znajdzie dla siebie odpowiednią przestrzeń na 5. piętrze. Przy budynkach wielorodzinnych szukam rozwiązania, które pozwoli wziąć pod uwagę  rodziny o różnym potencjale finansowym, powierzchniowym, daje im szansę na dostosowanie powierzchni do ich potrzeb itd. Nieważne czy to budynek biurowy, dom jednorodzinny albo galeria handlowa trzeba zrozumieć, poznać klienta i poszukać optymalnego rozwiązania – to łączy nas wszystkich architektów na całym świecie, dawniej i dziś. My jako pracownia nie mamy jednego patentu. Każdej sytuacji staramy się z osobna przyglądać i szukać skutecznego rozwiązania - tłumaczy Przemo Łukasik.

Architekt wspomina, że kiedy był student dosyć łatwo przychodziło mu wydawanie opinii na temat projektów innych architektów. - Robiłem to powierzchownie i nie mając świadomości jak złożony jest to proces. Łatwo przychodziło mi mówienie, że ten projekt to można zrobić o wiele lepiej.  Dopiero w momencie kiedy wykonałam tuzin projektów, poświeciłem ogromną ilość czasu, przeszedłem niejedną batalię z wykonawcą, wtedy w pełni zobaczyłem jak wygląda ten proces i zrozumiałem, że oceniać trzeba ostrożniej. Nie można wydawać opinii bez wiedzy jaka powstawał dany obiekt, bo to nie będzie prawdziwa i rzetelna ocena, a jedynie powierzchownośći, której tak bardzo się dzisiaj boję - zauważa architekt.

Łukasik podkreśla, że architekci muszą dawać z siebie wszystko. Dodaje, że nie są jednak najważniejszym elementem tego rynku. - Niejedyni jesteśmy odpowiedzialni za przestrzeń publiczną i na całe szczęście, bo żadni z nas demiurgowie. Musimy obserwować,  patrzeć  z szeroko otwartym oczami  i wyprzedzać społeczeństwo, bo przecież realizacja naszego projektu trwa co najmniej kilka lat – musimy mieć pewność, że jak wtedy powstanie, nadal będzie dobrze funkcjonowała - przekonuje architekt.