REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Rewolucja 4.0 w dziedzinie projektowania fasad

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 kwi 2015 12:58
Rewolucja 4.0 w dziedzinie projektowania fasad
fot. dr inż. Andrzej Polijaniuk, dyrektor ds. marketingu i produktu, Schüco International Polska

Nowy system fasad parametrycznych Schüco to platforma cyfrowo - technologiczna pozwalająca po raz pierwszy w historii na łatwe projektowanie oraz ekonomiczną i precyzyjną produkcję fasad 3D nawet o bardzo skomplikowanych kształtach - twierdzi dr inż. Andrzej Polijaniuk, dyrektor ds. marketingu i produktu, Schüco International Polska.

REKLAMA

Fasady parametryczne Schüco, dzięki domkniętemu łańcuchowi tworzenia wartości umożliwia „seryjną” realizację zindywidualizowanych projektów powłok budynków, co do tej pory było niemożliwe bez poniesienia olbrzymich kosztów. - Jej trzonem jest biblioteka „inteligentnych” modułów fasadowych stanowiących wtyczki (pluginy) dla programów obsługujących pliki CAD - podkreśla Polijaniuk.

Na etapie projektowania poszczególne elementy można swobodnie łączyć w różnorodne konstrukcje. Polijaniuk zauważa, że moduły fasady można wyposażać w dowolne funkcje, nadawać im przezierne lub nieprzezierne wypełnienia, integrować moduły fotowoltaiczne lub poddawać innym modyfikacjom estetycznym. - W tym samym czasie oprogramowanie automatycznie przeprowadza test technicznej wykonalności, dzięki czemu architekt może skupić się na kreacji. Moduły można parametryzować indywidualnie lub w skali całego modelu 3D fasady - nadmienia.

Dodatkowo istnieje opcja uzupełnienia modelu o dodatkowe informacje za pomocą narzędzi symulacyjnych, wzbogacając go o potencjalne późniejsze ulepszenia i modyfikacje. Jak mówi Polijaniuk, program dostarcza również klarownej prezentacji kosztów produkcji i ewentualnych zmian, co pozwala na monitorowanie efektywności projektu na każdym etapie. - W ten sposób powstaje łańcuch danych, który jest przenoszony bezpośrednio na produkcję. Do każdego elementu od samego początku jest przypisywany kod CNC maszyny. Tym samym znika konieczność indywidualnego programowania poszczególnych obróbek, co jest często źródłem potencjalnych błędów produkcyjnych - zauważa.

Platforma ułatwia montaż fasady. – Każdy komponent jest kodowany w czytelny sposób pozwalający na bezbłędne zmontowanie ze sobą poszczególnych części konstrukcji. W ten sposób wszyscy uczestnicy procesu od projektanta poprzez producenta aż po firmę wykonawczą na placu budowy mają pewność powodzenia przedsięwzięcia - konkluduje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY