REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Robert Majkut: Współczesne produkty są bardziej inteligentne i "samodzielne"

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 13 kwi 2017 12:28
Robert Majkut: Współczesne produkty są bardziej inteligentne i "samodzielne"
Robert Majkut CEO| Head of design Robert Majkut Design fot. mat. prasowe

Wzornictwo produktów, tak jak design w ogóle, podlega współcześnie bardzo szybkiej, stylistycznej przemianie. Konwencje i mody, oparte o ewolucje cywilizacyjną starają się być w zgodzie, a nawet wyprzedzać postęp technologiczny i naukowy. Projektowanie produktu jako manifestacja praktycznego zastosowania nowych wynalazków i technologii stara się zazwyczaj podkreślać jej wiodące, rewolucyjne cechy i własności użytkowe. Postęp ten wydaje się ostatnio bardzo przyspieszać, a czas pomiędzy istotnymi zmianami w technologii zwłaszcza w elektronice użytkowej wydaje się być mierzony tygodniami - twierdzi Robert Majkut CEO| Head of design Robert Majkut Design.

REKLAMA

Jeśli spojrzymy na rozkwit technologii telewizyjnej, na zmiany, jakim podlegał odbiornik telewizyjny, widać to przyspieszenie bardzo wyraźnie. - Pierwsze telewizory z lat 30-tych miały czarno-biały obraz z 30 linii. Ewolucja do kolorowego monitora, choć nadal kineskopowego, zajęła prawie 40 lat. Zmiana ekranu CRT na plazmowy, płaski wyświetlacz już tylko 20, a przejście z plazmy na LED, potem na OLED już tylko kilka lat. Aż trudno uwierzyć, że podwaliny wszystkich tych technologii sięgają XIX wieku - zauważa Majkut.

Współczesne produkty stają się przy tym coraz bardziej inteligentne i „samodzielne”. - Rozbudowane funkcje analizujące nasze preferencje, przyzwyczajenia czy nawyki sprawiają, że coraz większa ilość funkcji i możliwości jest pakietowana i coraz częściej zarządzamy całymi grupami spersonalizowanych, dostosowanych „trybów’ czy „sytuacji”. Coraz większe zaawansowanie technologiczne urządzeń z ich coraz większymi możliwościami paradoksalnie skutkuje coraz bardziej spokojnym i minimalistycznym designem. Znikają guziki, przyciski, włączniki i cały szereg elementów sterujących, sprawiając że mamy do czynienia z przedmiotami niemalże pozbawionymi fizycznego interfejsu. Urządzenia wyłączone jawią się jako minimalistyczne, proste formy bez wyraźnych cech funkcjonalnych. Dopiero obudzone, ujawniają swoje możliwości, złożoność i wielopoziomowość – tak jak najnowsze telewizory LG Oled. W połączeniu z miniaturyzacją elementów składowych mamy tu do czynienia z ucieczką od fizyczności rzeczy - podkreśla designer i dodaje, że elektronika zaczyna znikać.

Zdaniem Majkuta, miniaturyzacja i „nieobecność” w fizycznym, zauważalnym wymiarze staje się wyznacznikiem zaawansowania i działania „w tle”. - Dochodzimy do istoty tych technologicznych usług, funkcji i możliwości, które nam oferują, bez konieczności ich pozafunkcjonalnego, fizycznego doświadczania. Tendencje te przenoszą się na wiele aspektów współczesnego designu. Minimalistyczne w formie meble, które dobrze znamy od wielu lat stają się, choć wydawało się to niemożliwe, jeszcze bardziej efemeryczne, delikatne, prawie nieistniejące. Coraz cieńsze, sztywne materiały, coraz delikatniejsze konstrukcje, coraz smuklejsze nóżki, podpory i zawieszki; wypełnienia lekkie i transparentne, dyskretne oświetlenie, niemal lewitujące w powietrzu - rzeczy chcą zabierać mniej miejsca, zużywać mniej materiału, stawać się ważne i zauważalne tylko wtedy, gdy są używane i potrzebne. Przy tym coraz więcej urządzeń i przedmiotów łączy w sobie wiele, nowych funkcji. Stoliki ładują telefony, piekarniki wyświetlają obrazy, lodówki łączą się z Internetem, telewizory staja się ośrodkiem komunikacji i sterownia - zauważa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY