REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Sonda: Rok 2014 w polskiej architekturze ocenia Bartłomiej Kisielewski

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 31 mar 2015 09:13
Sonda: Rok 2014 w polskiej architekturze ocenia Bartłomiej Kisielewski
fot. Bartłomiej Kisielewski

Redakcja Propertydesign.pl przeprowadziła sondę wśród architektów podsumowującą rok 2014. Jaki był to czas dla polskiej architektury? Dziś prezentujemy wypowiedź Bartłomieja Kisielewskiego z Horizone Studio.

REKLAMA

Czy rok 2014 był dobrym czasem dla polskiej architektury?

Bartłomiej Kisielewski: Ubiegły rok potwierdził, że polska architektura wciąż jest na ścieżce wznoszącej. Mówiąc o architekturze mam na myśli zarówno jakość koncepcji i projektów architektonicznych, jak i jakość ich realizacji.

Mając w pamięci obiekty wznoszone w Polsce np. przed dziesięcioma laty, zmiana jest ogromna. Na rynku zauważamy też coraz większą liczbę świadomych klientów, którzy wiedzą, że inwestycja w dobry projekt i dobrego projektanta, to najbezpieczniejsza lokata ich kapitału. Ta reguła dotyczy zarówno inwestorów instytucjonalnych, jak i prywatnych. Zależność pomiędzy świadomymi i wymagającymi inwestorami, a jakością architektury wydaje się wprost proporcjonalna.

O jakości architektury świadczą nie tylko sztandarowe realizacje, ale przede wszystkim tzw. “architektura tła”. Ta również się poprawia, choć nie w takim tempie jak byśmy wszyscy tego chcieli. Natomist wciąż pozostajemy mentalnie wśród krajów Trzeciego Świata w dziedzinie ładu przestrzennego i reguł kształtowania przestrzeni miejskiej. Ten chaos i często przypadkowość są przygnębiające. Gotowość gmin i miast do systematycznej, długofalowej pracy i zapanowania nad regułami porządku przestrzennego będzie w najbliższych 10 latach miernikiem poziomu naszego rozwoju cywilizacyjnego.

Jaki polski projekt zasługuje na miano "Projekt Roku 2014"?

Rok  2014 zaowocował kilkoma wyjątkowymi obiektami. Próba wskazania, który budynek był najlepszy z góry skazana będzie na niepowodzenie. Lubię budynki, które urzekają nie tylko swoją architekturą, ale też przestrzenią zewnętrzną jaką tworzą wokół siebie. Zwracam uwagę na dialog pomiędzy dwoma budynkami albo budynkiem i jego otoczeniem. W tym kontekście znakomitym wyborem było rozstrzygnięcie przed kilku laty dwóch konkursów w Szczecinie: na Filharmonię i sąsiadujące z nim Centrum Dialogu Przełomy – filharmonię otwarto w ubiegłym roku, “Przełomy” czekają na oficjalne otwarcie. Obydwa obiekty świetne architektonicznie, umiejętnie uzupełniają się nawzajem. Ich architektura wzbudza wśród mieszkańców wiele sprzecznych emocji, ale w architekturze także o to chodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY