REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Sonda: Rok 2014 w polskiej architekturze ocenia Darek Gocławski

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 24 mar 2015 15:57
Sonda: Rok 2014 w polskiej architekturze ocenia Darek Gocławski
Dariusz Gocławski, właściciel pracowni A+D Retail Store Design

Redakcja Propertydesign.pl przeprowadziła sondę wśród architektów podsumowującą rok 2014. Jaki był to czas dla polskiej architektury i polskiego designu? Dziś prezentujemy wypowiedź Dariusza Gocławskiego z pracowni A+D Retail Store Design.

REKLAMA

Czy rok 2014 był dobrym czasem dla polskiej architektury i polskiego designu?

Dariusz Gocławski: Jeśli chodzi o architekturę, nie mogę się wypowiedzieć, bo skupiam się na projektowaniu wnętrz i przedmiotów. Tutaj niestety niewiele się działo. Polska (pośrednio Ministerstwo Kultury i Sztuki za pomocą Instytutu Adama Mickiewicza) sponsorowała kilka wystaw, m.in. w Turcji, w Mediolanie, Paryżu (Maison et Objet) i sporą wystawę polskiego designu w Hong Kongu. Ten sam instytut odpowiada za tęczę na Pl. Zbawiciela - w ubiegłym roku wzmocnioną o dwóch pilnujących strażników miejskich i instalację tryskaczową. Zatem rok ani dobry, ani zły.

Dość mocno promowane targi designu w Łodzi, w Warszawie, Gdańsku nie objawiły zjawiskowego odkrycia, ale można zaobserwować ciekawe zjawisko - targi designu na trwałe wpisały się w krajobraz wydarzeń towarzysko - konsumpcyjnych. Klienci są i poszukują okazji do zakupu ciekawych obiektów. Przedświąteczne targi na Pl. Unii w Warszawie był okupowane klientami, a bogaty program towarzyszący (wykłady, warsztaty) stanowił dodatkową atrakcję tego wydarzenia.

Jaki projekt z 2014 r. zasługują na miano projektu roku 2014 i dlaczego?

Dariusz Gocławski: Najciekawszy projekt to rewitalizacja Hali Targowej w Siedlcach. W centrum Siedlec mieści się Hala Targowa z 1918 roku, jeszcze do niedawna opuszczona i niszczejąca. W przestrzeni o powierzchni niemal 800 m2 powstało miejsce o wielu twarzach i funkcjach, będące alternatywą dla pubów i centrów handlowych. Za aranżację wnętrza odpowiada pracownia A+D, natomiast identyfikacją wizualną zajęła się pracownia Cuda Wianki Studio.

Głównym celem projektantów było stworzenie miejsca dla całego miasta i regionu. Miejsca o wielu scenariuszach, łączącego pokolenia i ludzi skrajnie od siebie różnych.

Brofaktura jest miejscem dla wszystkich: emeryci, freelancerzy, imprezowicze, biznesmeni, rodziny, uczniowie, studenci - każda osoba ma "swoją" strefę z dopasowanym "środowiskiem", z materiałami i funkcjami - mówią projektanci z pracowni A+D. Aranżacja wnętrza zakładała zorganizowanie przestrzeni, w której mieszkańcy mogą się spotkać, zintegrować i rozmawiać. W tym celu, na dwóch poziomach lokalu zaprojektowano m.in. restaurację, bar, zaplecze kuchenne, VIP room, herbaciarnię, salę konferencyjną, piwiarnię, browarnię z całą armaturą do produkcji piwa i galerię. Zatem najciekawszy projekt roku 2014 to udana próba połączenia funkcji, pokoleń, klimatów w ramach jednego zrewitalizowanego obiektu i w skali regionu/miasta. Tu estetyka nie przemija - najważniejsza jest skuteczność i atrakcyjność miejsca - stworzonego dla ludzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY