REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Sonda: Rok 2014 w polskiej architekturze ocenia Luiza Jodłowska

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 20 mar 2015 15:11
Sonda: Rok 2014 w polskiej architekturze ocenia Luiza Jodłowska
fot. Luiza Jodłowska, architektka i właścicielka pracowni EC-5

Redakcja Propertydesign.pl przeprowadziła sondę wśród architektów podsumowującą rok 2014. Jaki był to czas dla polskiej architektury? Dziś prezentujemy wypowiedź Luizy Jodłowskiej, architektki i właścicielki pracowni EC-5.

REKLAMA

Czy rok 2014 był dobrym czasem dla polskiej architektury?

Luiza Jodłowska: Od kilku lat w naszym kraju powstaje coraz więcej ciekawych projektów i realizacji architektonicznych, jednak rok 2014 był pod tym względem wyjątkowy. Do użytku oddano wiele interesujących i ważnych dla polskiej przestrzeni publicznej budynków, zaprojektowanych i zrealizowanych na najwyższym, międzynarodowym poziomie. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że aż 18 polskich projektów zostało nominowanych do nagrody im. Miesa van der Rohe – jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie architektury. 

Rok 2014 przyniósł również dużo ciekawych inwestycji indywidualnych. Świadczyć to może o tym, że Polacy są coraz bardziej „architektonicznie” świadomi i odważni. Decydują się na ciekawe, niestandardowe dotąd w naszym kraju rozwiązania zarówno, jeśli chodzi o samą bryłę, jak i dobór materiałów wykończeniowych.

Podsumowując ubiegły rok, warto też zwrócić uwagę na fakt, że, o architekturze coraz więcej się rozmawia. Dzięki zorganizowanym w 2014 roku wydarzeniom, takim jak: Beton Film Festiwal,  Festiwal Architektury i Wzornictwa Tormiar w Toruniu, Poznań Design Days, Gdynia Design Days, czy Łódź Design Festiwal, wciągnięto do tej rozmowy również ludzi spoza „branży”, którzy coraz częściej chcą żyć w ciekawej, dobrze zagospodarowanej przestrzeni. Dotyczy to nie tylko ich najbliższego otoczenia – domu, czy osiedla, na którym mieszkają, ale także przestrzeni publicznej. W efekcie chcą spędzać swój wolny czas w ładnych parkach, teatrach, muzeach, salach koncertowych i centrach handlowych. Ten trend da na pewno pozytywny impuls do tworzenia coraz lepszych projektów w kolejnych latach.

Jaki polski projekt zasługuje na miano "Projekt Roku 2014"?

 Luiza Jodłowska: Na uwagę zasługuje kilka projektów:

- Projekt przestrzeni publicznej: Woonerf na ulicy Traugutta w Łodzi, za rozpoczęcie procesu zmiany myślenia o przestrzeni publicznej. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce.

- Projekt budynku użyteczności publicznej: Teatr Szekspirowski w Gdańsku, za sztukę kontrastu i „świeże” podejście do tradycji teatru elżbietańskiego. Niezwykle ciekawe połączenie monumentalnej, czarnej bryły z jasnym, delikatnym, drewnianym i nowoczesnym wnętrzem. Architektura budynku doskonale wpisuje się w ceglaną gotycką architekturę Gdańska.

- Projekt rewitalizacyjny: Projekt Mia100 kamienic w Śródmieściu Łodzi, za projekt rewitalizacji zabytkowych kamienic przełomu XIX i XX wieku, próbę przywrócenia świetności cennym zabytkom i co najważniejsze zmianę obrazu przestrzeni publicznej centrum miasta.

- Projekt domu jednorodzinnego: Dom w Aninie, za prostą bryłę i konsekwencję w doborze materiałów. Czarna, jednolita elewacja jest ciekawym akcentem na tle całego osiedla i pokazuje indywidualizm inwestora.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY