REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Sonda: Rok 2014 w polskiej architekturze ocenia Malwina Łazęcka

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 03 kwi 2015 10:25
Sonda: Rok 2014 w polskiej architekturze ocenia Malwina Łazęcka
fot. Malwina Łazęcka i Rafał Maliński, architekci ze Studium pracownia architektury

Redakcja Propertydesign.pl przeprowadziła sondę wśród architektów podsumowującą rok 2014. Jaki był to czas dla polskiej architektury? Dziś prezentujemy wypowiedź Malwiny Łazęckiej z warszawskiego Studium pracownia architektury.

REKLAMA

Czy rok 2014 był dobrym czasem dla polskiej architektury?

Trudno mi się odnieść do architektury w tak szerokim, krajowym zakresie dlatego skupię się na naszej pracowni. W 2014 skończyliśmy dwie budowy obiektów użyteczności publicznej, które utwierdziły mnie w przekonaniu że kryterium "cena" jest krzywdzące dla wszystkich stron procesu budowlanego, łącznie z samym obiektem. Podczas tych wszystkich "kompromisów" mało kto myśli o tym że to co budujemy będzie trwać przez najbliższe 50 lat i dłużej.

Wykonaliśmy też trzy koncepcje architektoniczno-urbanistyczne terenów miejskich i rekreacyjnych, które wskazują na kompleksowe podejście władz miast i instytucji publicznych do zmian w przestrzeni publicznej. Jest to ogromny krok naprzód w nowoczesnym planowaniu wielkoprzestrzennym, dążeniu do kreowania ładu przestrzennego i przyjaznego otoczenia.  Niewątpliwie jest to również zasługa programów dofinansowujących. Pod tym kątem jest to dobry czas dla architektury i urbanistyki.

Jaki polski projekt zasługuje na miano "Projekt Roku 2014"?

Siedziba NOSPR w Katowicach, autorstwa pracowni Tomasza Koniora. Dawno nie czułam się tak przyjemnie wnętrz budynku. Detal, dobór materiałów, światło, tekstury, kadry, to wszystko cieszy oko a precyzja z jaką obiekt zaprojektowano i zrealizowano dowodzi że w Polsce też można bardzo dużo osiągnąć. Budynek odnalazł się w trudnym kontekście, a pochwały za rozwiązania akustyczne usłyszeć można od największych znawców i wirtuozów. Super!

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY