REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Sonda: Rok 2014 w polskiej architekturze ocenia Marek Arciszewski

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 mar 2015 14:38
Sonda: Rok 2014 w polskiej architekturze ocenia Marek Arciszewski
architekt Marek Arciszewski, założyciel pracowni MAAi, fot. P. Waniorek

Redakcja Propertydesign.pl przeprowadziła sondę wśród architektów podsumowującą rok 2014. Jaki był to czas dla polskiej architektury? Dziś prezentujemy wypowiedź Marka Arciszewskiego, założyciela pracowni MAAi.

REKLAMA

Czy rok 2014 był dobrym czasem dla polskiej architektury?

Marek Arciszewski: Bardzo trudno jest rozpatrywać dokonania w architekturze z perspektywy pojedynczego roku. Projekty poznajemy i debatujemy na ich temat na długo zanim rozpocznie się budowa.

Do obecności zrealizowanych budynków także przyzwyczajamy się zanim zostaną otwarte i zaczną z nich korzystać pierwsi użytkownicy. Ciężko jest więc określić, kiedy konkretne projekty zaczynają mieć realny wpływ na kształtowanie przestrzeni urbanistycznej, naszych zwyczajów i upodobań, czy też na zmiany w tożsamości polskiej architektury. Może za kilka lat, z perspektywy historycznej, w kontekście całości zjawisk we współczesnej kulturze będzie można mówić o znaczeniu roku 2014 dla polskiej architektury.

Jedno jest pewne, poziom projektowania architektonicznego wydaje się w kraju coraz lepszy. Mam wrażenie, że z każdym rokiem rośnie świadomość znaczenia architektury dla życia społecznego.

Jaki projekt z 2014 r. zasługuje na miano projektu roku 2014 i dlaczego?

Z tych samych powodów trudno jest mówić o tym, które koncepcje czy realizacje zasługują na miano projektu roku 2014. Obawiam się, że niektóre z nich, z braku konkurencji, będą projektami kilku lat, za przykład można podać budynek Muzeum Historii Żydów Polskich (według projektu zespołu Rainera Mahlamäkiego), którego stała ekspozycja została otwarta w tym roku. Można jednak wyróżnić pewne projekty, które zwróciły na siebie uwagę w danym roku i mają szansę na trwałe wpisać się do historii architektury.

Dla mnie szczególnie znaczące są projekty rewitalizacji historycznych kompleksów architektonicznych i obiektów poprzemysłowych, a wśród nich na specjalne wyróżnienie zasługuje projekt Muzeum Śląskiego w Katowicach (projektu Riegler Riewe Architekten). Idea zachowania historycznej tkanki urbanistycznej na powierzchni kopalni Katowice, z minimalną ingerencją współczesnych elementów i przeniesienie funkcji muzealnych pod ziemię, tam gdzie koncentrowało się życie kopalni, jest bardzo mądre.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY