REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Sonda: Rok 2014 w polskiej architekturze ocenia Tomasz Bradecki

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 02 kwi 2015 09:18
Sonda: Rok 2014 w polskiej architekturze ocenia Tomasz Bradecki
fot. Tomasz Bradecki

Redakcja Propertydesign.pl przeprowadziła sondę wśród architektów podsumowującą rok 2014. Jaki był to czas dla polskiej architektury? Dziś prezentujemy wypowiedź Tomasza Bradeckiego ze Studia BB Architekci.

REKLAMA

Czy rok 2014 był dobrym czasem dla polskiej architektury?

Ostatni rok nie był najlepszy dla branży architektury w skali kraju - bywały już lepsze, natomiast niewatpliwie był to bardzo dobry rok dla architektury przez duże "A". Co najmniej kilkanaście realizacji budynków użyteczności publicznej stoi na najwyższym światowym poziomie i nie mamy się czego wstydzić. Szkoda tylko, że jest to zaledwie skromna część: diamenty pogrążone w stosie kamieni. Nalezy jednak przy tym zaznaczyć, że znaczna część tych 'kamieni' wyróżnia indywidualne podejście do architektury, pomimo niskich budżetów inwestycji i mało spektakularnych efektów. Kolejny rok zapowiada się lepiej - jesteśmy optymistami dla tendencji ogólnej dla całej branży. 

Jaki polski projekt zasługuje na miano "Projekt Roku 2014"?

Projektów zasługujących na projekt Roku jest co najmniej kilka. Jeśli punktem odniesienia może być lista realizacji zgłoszonych do nominacji Miesa van der Rohe w 2015 to chyba warto wspomnieć o tym, że nareszcie zgłaszane są projekty(realizacje), które mają swoją polską specyfikę. Małopolski Ogród Sztuki to przykład realizacji wpisanej w kontekst miejski, budynek NOSPR w Katowicach to zupełnie nowy twór, który ma swój lokalny (regionalny) smak. Myślę, że to bardzo dobrze, że zaczyna się publicznie wspominać o takich projektach jak Plac Targowy w Mszanie Dolnej - pomimo niewyróżniającej go skali - został zauważony. Za najciekawszy projekt roku 2014 chyba należy uznać fakt, że w końcu wznosi się obiekty zrealizowane na podstawie konkursów międzynarodowych, w których zwyciężają z powodzeniem architekci z zagranicy. Teatr Szekspirowski w Gdańsku czy Filharmonia w Szczecinie są tego dobrymi przykładami.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY