REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Sonda: Rok 2014 w polskiej architekturze ocenia Tomasz Niedzielski

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 19 mar 2015 15:26
Sonda: Rok 2014 w polskiej architekturze ocenia Tomasz Niedzielski
fot. Tomasz Niedzielski z pracowni SooN architekci

Redakcja Propertydesign.pl przeprowadziła sondę wśród architektów podsumowującą rok 2014. Jaki był to czas dla polskiej architektury? Dziś prezentujemy wypowiedź Tomasza Niedzielskiego z pracowni SooN architekci.

REKLAMA

Czy rok 2014 był dobrym czasem dla polskiej architektury?

Tomasz Niedzielski: Chyba nie tylko ostatni rok należy do niezbyt szczęśliwych dla naszej branży. Oczywiście trwa kryzys, ale nie tylko on jest kluczowy.

Ważna kwestia to podejście samych architektów, którzy za możliwość zdobycia zlecenia gotowi są płacić cenę w postaci niedoszacowanego wynagrodzenia za projekt. Następuje bolesny efekt domina, bo źle opłacony architekt źle opłaca branżystów, wychodzi z tego kiepski projekt i pół biedy kiedy ostateczny bilans wychodzi na zero.

Sporo za paznokciami ma w tej kwestii nasza Izba, która wydaje się być zupełnie bezradna i woli się skupiać na pobieraniu składek, organizowaniu mizernych szkoleń i wydawaniu pisma, które mało kto czyta. Inne zawody potrafiły sobie z tym poradzić, w innych krajach organizacje  zawodowe architektów są skuteczniejsze. Do tego dochodzi częsty brak zaufania inwestorów, którzy widzą architekta jedynie jako uciążliwe ogniwo na formalnej drodze uzyskiwania pozwolenia na budowę. Szczęśliwie nie wszyscy. Nasz zawód się spauperyzował  i niestety wydaje się, że proces postępuje.

Jaki polski projekt zasługuje na miano "Projekt Roku 2014"?

Tomasz Niedzielski: Blisko mi do myślenia o architekturze jaki prezentuje Służewski Dom Kultury w Warszawie. Powstała spójna całość, ale też nowa jakość przestrzeni w tej lokalizacji, którą doskonale znam bo kiedyś tam mieszkałem. Ta realizacja pokazuje też, że mogą powstawać lokalne, publiczne inwestycje, niekoniecznie muzea z gigantycznymi budżetami, które są równie atrakcyjną architekturą a nie termoizolowanym koszmarkiem w pastelowych kolorach.

Na uwagę zasługuję również Teatr Szekspirowski w Gdańsku czy Filharmonia w Szczecinie. Bardzo konsekwentne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY