REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Światło, klimatyzacja, mobilność. Technologia liczy się w biurze

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 22 wrz 2016 16:07
Światło, klimatyzacja, mobilność. Technologia liczy się w biurze

Biuro to żywe środowisko pracy, które powinno skupiać się na ludziach, a nie na sprzętach - podkreśla Edyta Pietranis, Konsultant w Dziale Reprezentacji Najemcy firmy JLL. Ale współczesne biura i tak muszą efektywnie wykorzystywać technologię przy kontroli jakości światła, powietrza czy komunikacji. Ekspertka podpowiada, na co zwracać uwagę podczas projektowania wnętrz, tak by przyciągnąć przyszłych najemców.

REKLAMA

- Kiedyś mówiono, że najważniejsze w wyborze nowego biura są słynne „3L”, czyli lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja. Jest to oczywiście jedno z najważniejszych kryteriów wyboru, ale w dobie dużych możliwości (w Polsce mamy obecnie ponad 8,6 miliona metrów kwadratowych nowoczesnych powierzchni biurowych) liczy się dobry dojazd samochodem, dostęp do środków transportu publicznego, usługi w okolicy, otoczenie, oferta gastronomiczna i rozrywkowa czy odległość od uczelni - podkreśla Edyta Pietranis, konsultant w Dziale Reprezentacji Najemcy firmy JLL.

Ekspertka zwraca uwagę na to jak istotne są np. odpowiednio dobrane systemy oświetlenia w biurze. Praca w pomieszczeniach z dostępem do światła dziennego sprawia, że jesteśmy lepiej zmobilizowani i mamy więcej energii. Nowoczesne biurowce posiadają zazwyczaj okna od podłogi do sufitu, aby zapewnić dobry dostęp oświetlenia naturalnego.

- Coraz więcej najemców powierzchni biurowych zwraca także uwagę na piękny widok z okna. Dobre biuro oprócz dostępu światła naturalnego powinno także zapewniać nowoczesne systemy oświetlenia - coraz popularniejsze są systemy LED czy świetlówki ze statecznikami elektronicznymi wysokiej częstotliwości - podkreśla Pietranis.

Niezależnie od systemu klimatyzacji - czy jest to system klimakonwektorów (tzw. fan coili), czy tzw. belki chłodzące, czy też najnowsze rozwiązanie VRF – wszystkie powinny być nowoczesne, wydajne i ciche. Powinny się także charakteryzować dużą efektywnością oraz łatwością rearanżacji. Na przestrzeniach typu „open space” bardzo ważne jest zapewnienie dużej ilości powietrza nawiewanego, aby pracownicy mieli czym oddychać i po prostu czuli się lepiej.

Nowe technologie są niezbędne w mobilnym świecie. Wpływają na styl pracy i narzędzia wykorzystywane przez pracowników. Większa elastyczność pracy wpływa na wzrost wykorzystywania smartfonów do komunikacji i notebooków do prac biurowych. Nowoczesne biura wyposażone są w bezprzewodowe WI-FI, a rozwiązania technologiczne pozwalają na pracę z każdego miejsca.

Coraz częściej właściciele budynków biurowych myślą o wygodzie najemców tworząc specjalne aplikacje na smartfony. Dzięki takim aplikacjom najemcy mają możliwość sterowania różnymi elementami związanymi np. z dojazdem, identyfikacją i dzieleniem miejsc parkingowych czy organizacją pracy wewnątrz biura. Aplikacje mogą dostarczyć niezbędnych informacji o samym budynku, udogodnieniach i usługach w najbliższej okolicy, a także umożliwić zrobienie elektronicznych zakupów, które będą dostarczane do specjalnych pomieszczeń w biurowcu.

- Każda firma poszukująca biura powinna rozważyć, jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla jej pracowników, dla organizacji. Biuro to żywe środowisko pracy, które powinno skupiać się na ludziach, a nie sprzętach. Przyjrzenie się czego potrzebują nasi pracownicy jest najważniejsze. Każdy z nas potrzebuje dobrego dojazdu do pracy, światła, powietrza, wygodnego stanowiska pracy. Niezależnie od branży, wieku, specyfiki pracy, w tym sensie mamy podobne pragnienia i oczekiwania - ocenia ekspertka.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY