REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Szymon Wojciechowski: Projektując budynek, musimy wybiegać w przyszłość

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 13 sty 2016 09:05
Szymon Wojciechowski: Projektując budynek, musimy wybiegać w przyszłość
Szymon Wojciechowski, prezes APA Wojciechowski Architekci

W ostatniej części wywiadu, prezes APA Wojciechowski Architekci opowiada o współpracy z konkretnymi deweloperami. Dowiadujemy się także, że większość architektów w jego pracowni to... kobiety.

REKLAMA

Jak wygląda współpraca architekta z inwestorami?

- Są pewne reguły, których należy się trzymać i dzięki którym powierzchnia budynku jest szybko wynajmowana. Projekt musi być dość uniwersalny, trzon budynku powinien być zaprojektowany w taki sposób, aby można było łatwo wydzielać przestrzenie dla mniejszych, bądź większych najemców – co ważne, bez straty powierzchni i wydzielania zbyt długich korytarzy - mówi Szymon Wojciechowski, prezes APA Wojciechowski Architekci. - Jeśli jest więcej mniejszych najemców to musi być możliwość wydzielania osobnych wejść. Są takie reguły i podstawy projektowania, które zapewniają inwestorowi znalezienie najemców. Cała reszta zależy od budżetu i umiejętności architektów - dodaje.

- Architektura to dużo techniki i rzemiosło. Każdy z deweloperów ma swoją metodę działania, ale pewne ramy są jednak wspólne, bo cel jest ten sam - tłumaczy architekt. - Dobrym przykładem jakości jest firma Torus. Nie jest to duża grupa, ale jeśli chodzi o technologię i instalacje to trzymają naprawdę wysoki poziom. Budują, jakby budowali dla siebie. Podobnie firma Vastint - buduje dla siebie. Nie sprzedają swoich budynków, jak inni deweloperzy, którzy od początku realizują z zamiarem sprzedaży do funduszy inwestycyjnych. Nie muszą sprzedawać, żyją z wynajmu - zauważa Szymon Wojciechowski. - Jest to bardzo praktyczne, charakterystyczne dla szwedzkiej firmy podejście. Likus jako inwestor również buduje dla siebie. A także AIG Lincoln – nasz podstawowy klient – u którego nauczyliśmy się tak naprawdę specyfiki projektowania. Każdy deweloper ma swoje upodobania i my po latach doświadczeń wiemy już, do jakiego dewelopera z jakim rozwiązaniem możemy przyjść. Jakie propozycje i u kogo się sprawdzą - podkreśla Wojciechowski.

Jak dopasować projekt biurowca do odbiorcy?

- Przy tworzeniu koncepcji bardzo ważna jest lokalizacja, trzeba wyłapać kontekst, dostosować się do otoczenia. Jeśli jest to centrum miasta, to można przypuszczać, że czynsz za wynajem będzie większy, a więc projekt może mieć wysoki standard - mówi architekt. - Ale w każdym projekcie jest coś za coś – w tym przykładzie lokalizacja w centrum i wysoki standard będą możliwe kosztem miejsc parkingowych i powierzchni pięter, często są to biura modułowe. Lokalizacje poza centrum to już większa przestrzeń, dogodne parkowanie i może niższy standard, ale w dzisiejszych czasach nie ma tak dużych różnic w wyposażeniu i wykończeniu. W każdym projekcie architekt musi się dostosować do inwestora, do lokalizacji, do aktualnych wymagań rynku... Wbrew pozorom nie jest to łatwe.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY