REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Tétris: Musimy być projektantem, wykonawcą i policjantem

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 20 gru 2016 16:07
Tétris: Musimy być projektantem, wykonawcą i policjantem
Rajmund Węgrzynek, dyrektor zarządzający Tétris fot. PTWP

Wczorajsza wartość dodana dziś jest standardem. Polski rynek podwyższa poprzeczkę w zakresie standardów - twierdzi Rajmund Węgrzynek, dyrektor zarządzający Tétris, podsumowując 2016 rok dla branży fit-out.

REKLAMA

- Ten rok w wynikach Tétris był rekordowy - zarówno pod względem obrotów, jak i wykonanych metrów kwadratowych. Mamy w planach utrzymać tę tendencję. Nasze ostatnie realizacje jak Wyborowa Pernod Ricard, JLL czy EY to wnętrza, których zadaniem jest przyciągać pracowników i oczarowywać gości. Odwiedzający nas szefowie spółek z Zachodniej Europy są często zaskoczeni jakością i ergonomią nowych przestrzeni - twierdzi Węgrzynek i dodaje, że takie są też obecnie wymagania w stosunku do firm fit-out.

- Dziś najemca żąda spokoju, a nie dostarczenia konkretnej usługi. Chce mieć pewność, że decydując się na współpracę z generalnym wykonawcą, jego rola będzie sprowadzać się do podejmowania decyzji, a nie rozwiązywania problemów. I że nie przepłaci - podkreśla. Dlatego też Tétris wprowadził w 2016 r. model pracy Design&Build. Oznacza on przejęcie przez wykonawcę odpowiedzialności za cały proces aranżacji wnętrza, w tym ryzyk i konsekwencji wszelkich ustaleń.

Zdaniem Węgrzynka, firma aranżująca wnętrza musi być jednocześnie projektantem, wykonawcą i policjantem. - Każde niedopowiedzenie w projekcie może naruszyć budżet lub harmonogram, a to pociąga za sobą lawinę problemów, stresu i chaosu. Musimy być bardziej kreatywni w poszukiwaniu rozwiązań i do bólu elastyczni. Wykonawca, który oferował dobre usługi 6-7 lat temu, dziś miałby problem z przebiciem się - zauważa. W opinii Węgrzynka, w przyszłym roku zwiększy się nacisk na szybkość realizacji i adekwatność szacowania budżetu. - Świat w żaden sposób nie toleruje, że nie odpowiada mu się na dodatkowe pytania. Spełnianie niewypowiedzianych życzeń klienta - które dziś jest wartością dodaną - jutro będzie normą - zauważa.

Podsumowując 2016 rok z poziomu wykonawcy, dyrektor zarządzający Tétris zauważa trzy ważne zjawiska: niesamowita presja czasu, odważne założenia klienta w zderzeniu z realnymi kosztami i duże oczekiwania w zakresie jakości przy nieadekwatnym do tego poziomie wydatków. - Patrząc na zmieniający rynek nowych nieruchomości, widzimy coraz więcej budynków i zastanawiamy się, jak będą one wypełniane najemcami. W ciągu najbliższych 3-4 lat wokół Ronda Daszyńskiego powstanie pół miliona metrów kwadratowych. Jak przełoży się to na politykę inwestycji w nieruchomości? Czy inwestorzy i najemcy pozostaną wierni budynkom, które dziś są nowe a jutro już stare, czy wytrzymają presję ze strony doradców i konkurencji? To pytania, które stawia nam rok 2017. W każdym ze scenariuszy branża fit-out z pewnością będzie dynamicznie rosła - konkluduje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY