REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Tak tworzyłam płytki dla architektów

  • Autor: PropertyDesign.pl / Ryneklazienek.pl
  • 24 paź 2016 09:21
Tak tworzyłam płytki dla architektów
Dorota Koziara

Lista firm, z którymi współpracowała Dorota Koziara, jest bardzo długa. Ostatnio do tego grona dołączył polski producent płytek ceramicznych. Z projektantką rozmawiamy o potencjale polskich producentów, jej nowej kolekcji płytek ceramicznych, a także o dobrym klimacie dla rozwoju designu w Polsce.

REKLAMA

Dorota Koziara w tym roku rozpoczęła współpracę z firmą Tubądzin, dla której zaprojektowała autorską kolekcję płytek.

- Inicjatywa wyszła od producenta, która zaprosiła mnie do współpracy. Dwa lata temu towarzyszyłam jej podczas jednego ze spotkań branżowych - Tubądzin Design Days, jako gość specjalny. Wtedy odwiedziliśmy razem Poznań. Było mi zatem niezwykle miło, kiedy zaproponowano mi, aby pójść o krok dalej w tej znajomości i podjąć współpracę przy tworzeniu nowej kolekcji płytek - opowiada projektantka. I  dodaje, że pomysł współpracy oceniła jako dobry po wizycie w polskiej fabryce. 

- Jest zdecydowanie nowocześniejszej od tych, które widziałam niejednokrotnie we Włoszech, a także [pomogło - przyp. red.] zapoznanie się z planami rozwojowymi firmy. To wszystko uświadomiło mi, że warto pracować z Tubądzinem, zająć się zupełnie nową dla mnie kategorią produktu i wspólnie działać na poziomie międzynarodowym - ocenia.

Koziara ma ogromne doświadczenie projektowe, ale płytki w takiej formie projektowała po raz pierwszy.

Współpracując przed laty z Atelier Mendini opracowywałam kolekcje dla słynnej Bisazzy czy Abet Laminati i chociaż są to inne materiały mamy do czynienia z materiałami wykończeniowymi. W obu tych wypadkach projektowaliśmy całe kolekcje przez lata - zdradza.

Przystępując do współpracy z Tubądzinem w swoim studio w pierwszej kolejności przeanalizowała  dotychczasową produkcję firmy Tubądzin. Głównie po to, żeby nie proponować czegoś, co już ma w produkcji, ale znaleźć przestrzeń, którą można wypełnić.

- Zauważyłam, że nie ma tu produktu stricte przeznaczonego dla architektów. Zdecydowana większość asortymentu z katalogów marki – oczywiście dedykowana także dla architektów – to produkty przeznaczone do konkretnych wnętrz np. łazienek, kuchni, salonów. Brakowało mi takich kolekcji, które szeroko można wykorzystywać także w przestrzeni publicznej, chociażby na fasadach budynków, czy w miejscach, w których wymagana jest zupełnie inna ścieralność i wytrzymałość płytki. Dodatkowo, chcieliśmy zaproponować produkt, który dobrze wpisałyby się w nasz polski pejzaż, a przy okazji pokazałyby piękno tego kraju, oddał charakteryzujący go klimat. Tak aby rozsławić w świecie kolory Polski. Kolekcję nazwaliśmy właśnie tak - Kolory Polski - opowiada projektantka.

- Przeanalizowaliśmy zatem naszą polską kolorystykę, Środkowej Europy, różne pory roku i doszliśmy do wniosku, że jest ona nieco cieplejsza niż skandynawska, ale chłodniejsza niż ta śródziemnomorska. W pierwszej wersji wytypowaliśmy około 20 kolorów bazowych, które ostatecznie po wielu próbach w laboratorium firmy Tubądzin, ograniczyliśmy do ośmiu: czterech kolorów, których paletę nazwaliśmy Niebo i czterech nazwanych Ziemia. Chodziło nam o to, by wszystkie te barwy były harmonijne. Są one bardzo stonowane, więc można śmiało sięgać po nie zarówno na potrzeby wnętrz, jak i elewacji. Architekt może zestawiać ze sobą kolory w dowolnej konfiguracji. Formaty tej kolekcji to także ciekawa kwestia. Układają się w logiczną całość, dzięki kolejnym podziałom „na pół”. W kolekcji znalazły się dodatkowo wzory, ale dotyczą one tylko płytek, które wykorzystujemy na ścianie. Warto podkreślić, że wszystkie płytki w kolekcji, to płytki gresowe. Architekt dysponuje zatem płytką o jednakowej grubości i jednakowych parametrach technicznych - mówi Koziara.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY