REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

To przyszłość biur. Smartfonem zmienimy temperaturę i oświetlenie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 22 sie 2014 14:27
To przyszłość biur. Smartfonem zmienimy temperaturę i oświetlenie
fot. dr inż. Marcin Pawlik, starszy specjalista ds. automatyki DLJM System

Jakie technologie przyszłości mogą wejść do naszych biur? - Będzie wprowadzał się "internet rzeczy" (Internet of Things). Zadajniki, popularne panele sterowania, będą coraz bardziej przypominały smartfony - twierdzi dr inż. Marcin Pawlik, starszy specjalista ds. automatyki DLJM System.

REKLAMA

Z poziomu swoich smartfonów użytkownicy biur będą mogli sterować temperaturą czy oświetleniem w powierzchniach, które użytkują. Takie rozwiązania są już dostępne i stosowane np. w hotelach, gdzie przy wejściu do pokoju, jego telefon za pośrednictwem bluetootha uzyskuje dostęp do aplikacji sterowania ogrzewaniem.

Jakie są najnowsze tendencje w kontekście technologii, które na dobre zagoszczą w naszych biurach? Dr inż. Marcin Pawlik widzi po pierwsze trend do uniezależnienia się od cen energii. - Jeśli chodzi o techniczne wyposażenie budynków, to kierunek rozwoju będzie uzależniony od cen energii i polityki subwencyjnej państwa - mówi ekspert. Przewiduje również, że będą powstawać budynki off-grid, bez podłączenia do państwowej sieci energetycznej, ale np. z instalacją trigeneracyjną. Ekspert uważa, że coraz popularniejsze staną się instalacje wody szarej i wykorzystania deszczówki.

Z drugiej strony Marcin Pawlik widzi, że powstają firmy specjalizujące się w zarządzaniu budynkami, które w umowach mają cel energetyczny. - Takie firmy będą zarabiały dzięki niskim stawkom energii wynegocjowanym z dostawcami, a zarządcom budynków zapewnią stabilność kosztów eksploatacyjnych - nadmienia.

Ekspert przewiduje również poszukiwanie niezależności w zakresie automatyki budynkowej. - Widzę, że postępuje tu dalsza standaryzacja protokołów komunikacyjnych, czyli zamiast wybierać systemy firmowe, inwestorzy decydują się na otwarte standardy komunikacyjne i systemy, które współpracują z producentami urządzeń na całym świecie. I których serwis może świadczyć dowolna firma za rynkowo ustaloną cenę - zwraca uwagę Marcin Pawlik.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY