REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Trendy w architekturze mogą stać się pułapką

  • Autor: Grażyna Kuryłło / Propertydesign.pl
  • 08 gru 2015 16:07
Trendy w architekturze mogą stać się pułapką
Patrycja Zaczyńska, architekt i projektantka wnętrz

Patrycja Zaczyńska, architekt i projektantka wnętrz przestrzega przed ślepym podążaniem za modą i trendami. W projektowaniu może okazać się to zgubne dla projektanta i inwestora...

REKLAMA

Projektowanie pod dyktando trendów i mód nie jest dobrym rozwiązaniem, bo one przemijają, a klasyka ma wymiar ponadczasowy – mówi Patrycja Zaczyńska, architekt i projektantka wnętrz.

Czy można określać style w architekturze według pokoleń?

– W prostym podziale na pewno, ale nie odważyłabym się o taką definicję. Dostrzegam na przykład, że głównie młodsze osoby ulegają wpływom trendów i mód. Jednak ja staram się nie projektować pod ich dyktando. Stawiam na ponadczasową elegancję, która zawsze się sprawdza.

Trendy pani nie interesują?

– Trendy należy obserwować i wyłapywać z nich potencjalne klasyki designu na przykład meble designerskiego małżeństwa Ray & Charles Eames, bądź lampy autorstwa genialnego Mariano Fortuny.

Dostrzega pani w polskiej architekturze i designie dobre sygnały?

– Oczywiście, jak najbardziej. Na przykład Jems Architekci realizują bardzo ciekawe projekty - wiele z nich mi się podoba. Jeśli chodzi o meble, to sporo polskich pojawia się na targach międzynarodowych, ale dla mnie wciąż są to rzeczy zbyt mało luksusowe.

A co z modą na ekologiczne rozwiązania w budownictwie. Pomagają, czy przeszkadzają w projektowaniu?

– Ekologia potrafi się gryźć z tworzeniem wnętrz. Rozwiązania ekologiczne nakładają na architekta bardzo duże ograniczenia. Firmy, które dostarczają elementy dla domów pasywnych pracują taśmowo. Bardzo trudno zamówić indywidualne elementy pasywne w takich przedsiębiorstwach. Nie opłaca się im bowiem przerwać produkcji dla jednego zamówienia. Obecnie w realizacji jest dom pasywny zlokalizowany pod Warszawą, gdzie opracowałam luksusowy projekt wnętrz. Jednak już przy zamawianiu samych drzwi i okien pojawiają się wyzwania, gdyż wymaga to wielu dodatkowych uzgodnień i wnikliwej koordynacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY