REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Unikalne biuro z duszą w starej kamienicy

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 13 paź 2014 11:17
Unikalne biuro z duszą w starej kamienicy
Radosław Sieroń, Prezes Zarządu Mermaid Properties i Łukasz Dołęga, Wiceprezes Mermaid Properties
Unikalne biuro z duszą w starej kamienicy
Unikalne biuro z duszą w starej kamienicy
Unikalne biuro z duszą w starej kamienicy
Unikalne biuro z duszą w starej kamienicy
Unikalne biuro z duszą w starej kamienicy
Unikalne biuro z duszą w starej kamienicy

Wiele firm szuka dziś unikalnych biur, takich jak miejsca z duszą w starych kamienicach. - Ważne, aby wykorzystać zasoby, które już są. To jest właśnie clue rewitalizacji i jest to dużo cenniejsze niż certyfikaty ekologiczne w tego typu inwestycjach. Już nie wspominając o ładunku emocjonalnym jaki tu się kryje. To ukłon w stronę dawnych pokoleń - mówi w rozmowie z Propertydesign.pl Radosław Sieroń, Prezes Zarządu Mermaid Properties.

REKLAMA

- Już sam fakt, że rewitalizujemy coś, co istnieje, a nie budujemy od zera jest całkowicie proekologiczne, bo wykorzystujemy te materiały, infrastrukturę i tkankę, która była tu wcześniej. I choć pewnie byłoby łatwiej zburzyć i zbudować od nowa, to jednak bardziej ekologicznie jest zostawić tę skorupę, odnowić ją, wypełnić ją nowym projektem i tchnąć w nią życie - mówi Radosław Sieroń, Prezes Zarządu Mermaid Properties.

Deweloper, firma Mermaid Properties, zajmuje się rewitalizacją zabytkowych oraz postindustrialnych budynków i przekształcaniem ich w nowoczesne obiekty. Przykładami tego typu prac są Pałac Młodziejowskiego i biurowiec Jasna 26 w Warszawie. 

O rewitalizacji i modernizacji na przykładzie budynku Jasna 26 opowiadają przedstawiciele firmy: - Ważne, aby wykorzystać zasoby, które już są. To jest właśnie clue rewitalizacji i jest to dużo cenniejsze niż certyfikaty ekologiczne w tego typu inwestycjach. Już nie wspominając o ładunku emocjonalnym jaki tu się kryje. To ukłon w stronę dawnych pokoleń - ocenia Radosław Sieroń.

Łukasz Dołęga, Wiceprezes Mermaid Properties, zapytany o modę na biura w kamienicach stwierdza: - To jest raczej nisza, której może nigdy nie było wcześniej, ale która też nie będzie nigdy dominująca w Warszawie, ponieważ tych starych kamienic jest niestety mniej niż w innych europejskich miastach. Już samo to, że to tak unikalne lokalizacje jest plusem. Jest to też przeciwwaga do nowoczesnego pod względem stylu budownictwa, które jest ciekawe, ale ma też swoje ograniczenia.

Rewitalizacja daje możliwość eliminowania barier stawianych przez nowoczesne przepisy budowlane - ocenia Łukasz Dołęga. - W istniejącym budynku można uzyskać zgodę na rozwiązania, które nie byłyby dopuszczone w nowoczesnym budynku ze względu na przepisy - dodaje.

Projekt modernizacji starej kamienicy i adaptacji jej na nowoczesny wewnątrz biurowiec jest trudniejszy. Stwierdzają zgodnie przedstawiciele Mermaid Properties.

- Oczywiście jest trudniej, ale można uzyskać pewne wartościowe rzeczy, których nie można uzyskać w nowoczesnych biurowcach. Co jest zaletą w wielu kwestiach. Pojawiają się różne odstępstwa, można osiągnąć pewne architektonicznie efektowne rezultaty. Reasumując, warto to robić, choć bywa trudniej i drożej - mówi Łukasz Dołęga.

Poza samym projektem dla budynku rewitalizowanego, trudniej uzyskać również certyfikat ekologiczny.

- Jest trochę trudniej, ponieważ normy certyfikatów są pisane pod nowoczesne biurowce, a te z kolei są przeważnie większe, mają więcej miejsca na nowoczesne urządzenia. A w kamienicy jesteśmy ograniczeni istniejącymi wymiarami budynku. Jest to trudne, ale nie jest niemożliwe - podsumowuje Łukasz Dołęga.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY