Uzgodnienia konserwatorskie wyzwaniem dla rewitalizacjipropertynews.pl - 26-09-2018 14:54


Z jakimi wyzwaniami natury prawnej muszą się liczyć inwestorzy lokujący kapitał w rewitalizowanych nieruchomościach? O tym mówi Tomasz Ludwik Krawczyk, partner GKR Legal.

{film;13517}

- Projekty poddane rewitalizacji często zlokalizowane są w centrach miast, stąd przeszkodą administracyjną w realizacji inwestycji jest kwestia uzgodnień konserwatorskich - mówi Tomasz Ludwik Krawczyk.

Problem wynika z rosnącej liczby postępowań, wynikającej z kolei z wprowadzenia ewidencji zabytków (drugiej - oprócz rejestru - w której zapisuje się nieruchomości zabytkowe). - Liczba obiektów w ewidencji zabytków rośnie, a przez to rośnie liczba postępowań, w których obligatoryjna jest konsultacja ze strony konserwatora - wyjaśnia partner GKR Legal.

Przeciążenie urzędów konserwatorskich liczbą spraw to kolejny problem, z którym muszą pośrednio mierzyć się inwestorzy. - Ze względu na braki kadrowe, organy konserwatorskie wycofują się z prób uzgodnienia z inwestorem, jakiego rodzaju zmiany są wymagane, by uzyskać pozytywną decyzję - mówi Tomasz Ludwik Krawczyk.