
Obecnie stosowane materiały drzewne, technologie, systemy połączeń meblowych, okucia pozwalają realizować mniej lub bardziej odważne wizje projektanta - uważa Grzegorz Wit, projektant firmy Paged.
- Projektowanie mebli skrzyniowych to nie jest to łatwa i prosta sztuka. Wie o tym każdy projektant, którego dzieło gościło w salonach meblowych krócej niż kwartał czy dwa... Osobiście jednak nie dostrzegam jakichś większych ograniczeń w tworzeniu prostych, ciekawych wzorniczo mebli skrzyniowych - przyznaje Grzegorz Wit, projektant firmy Paged.
W rozmowie z magazynem MeblePlus opowiada o tajnikach pracy nad projektami mebli.
- W geometrycznych bryłach stosujemy optyczną symetrię lub asymetrię. Zabieg ten dotyczy zarówno części frontowej bryły, jak i obrysu korpusu. Ważnym elementem jest odpowiedni dobór koloru, rodzaju forniru czy dekoru melaminy. Ciekawe rozwiązania to łączenie różnych barw i materiałów w ramach jednej bryły. Piękno naturalnego drewna, ukazującego surowe, sęczne, lite powierzchnie, połączone ze szkłem, metalem lub emalią powoduje, że bryła nabiera prestiżowego charakteru. Właściwy dobór i rozmieszczenie oświetlenia w meblu również sprawia, że jest on odbierany jako wyjątkowy i zwraca na siebie uwagę - opowiada.
Dynamiczny rozwój branży stał się motorem napędowym dla producentów komponentów meblowych oraz podwykonawców. Obecnie stosowane materiały drzewne, technologie, systemy połączeń meblowych, okucia pozwalają realizować mniej lub bardziej odważne wizje projektanta.
- Uważam, że najważniejszy jest dobry pomysł na bryłę. Zacytuję tutaj kolegę, że mebel powinien posiadać tzw. faktor „X” i to on bardzo często decyduje o tym, czy dana kolekcja jest „trafiona w punkt”, czy nie. Oczywiście, prosto i łatwo się o tym mówi, gorzej znaleźć ten „X” - podkreśla projektant.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Architekt, Wiceprezes Zarządu Oddziału Krakowskiego SARP SARP
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Właściciel Kulczyński Architekt
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group
Architekt Autorska Pracownia Jacek Krenz
Założyciel Jednacz Architekci