REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Muzeum Polskiej Wódki poczujemy zapach i smak

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 26 lis 2014 11:25
W Muzeum Polskiej Wódki poczujemy zapach i smak
Mirosław Nizio, architekt, właściciel Nizio Design International
W Muzeum Polskiej Wódki poczujemy zapach i smak
W Muzeum Polskiej Wódki poczujemy zapach i smak
W Muzeum Polskiej Wódki poczujemy zapach i smak
W Muzeum Polskiej Wódki poczujemy zapach i smak
W Muzeum Polskiej Wódki poczujemy zapach i smak
W Muzeum Polskiej Wódki poczujemy zapach i smak

– Charakterystyczne dla Muzeum Polskiej Wódki jest to, że znajdować się będzie w budynku rektyfikacji spirytusu, a więc produkcji wódki przed laty. Stanowiło to pewne wyzwanie, aby stworzyć coś co przedstawi historię polskiej wódki w miejscu, w którym tę wódkę produkowano – mówi dla Propertydesign.pl architekt Mirosław Nizio, właściciel Nizio Design International.

REKLAMA

Mirosław Nizio wskazał jedyny mankament tworzenia Muzeum Polskiej Wódki. To brak elementów i urządzeń wytwarzających wódkę w przeszłości.

- Jesteśmy w stanie wyeksponować i przedstawić te urządzenia np. w postaci kolumny destylacyjnej, mimo to, muszę z przykrością zawiadomić, że nie będziemy tu produkowali alkoholu - mówi z uśmiechem Mirosław Nizio. - Natomiast będziemy się tu zapoznawali z historią, pojawi się też szansa na degustację. Zwiedzający muzeum będą mogli odczuć na własnej skórze atmosferę, a nawet zapach, starych gorzelni, zarówno tych historycznych, jak i tych współczesnych. Ważne jest to, żeby te odczucia podziałały na emocje zwiedzających - opowiada architekt.

- Charakterystyczny zapach miejsca jakim jest gorzelnia – zwiedziłem ich kilka przed przystąpieniem do projektu – to niesamowicie słodki zapach. W muzeum poprzez fiolki eteryczne będzie można ten zapach wyeksponować - dodaje Nizio.

Architekt zwraca również uwagę na środki wyrazu, jakie zostaną wykorzystane do stworzenia wystawy. - Wykorzystamy tu materiały odzyskowe – z beczek, z elementów urządzeń destylacyjnych, z których stworzymy wszystko, co jest wykończeniem i wyposażeniem tego unikatowego muzeum. Mamy tu do czynienia również z funkcjami uzupełniającymi muzeum – będzie to miejsce degustacji, restauracja, a więc miejsca, w których można będzie spokojnie usiąść i posmakować polskiej wódki - mówi Mirosław Nizio.

Na czym dokładnie polega zadanie zaprojektowania wystawy muzeum? Na pytanie jak będzie wyglądało tworzenie wystawy Mirosław Nizio mówi:

- Aktualnie moje zadanie polega na wykonaniu projektu architektonicznego wnętrza i wystawy, natomiast realizacją zajmie się zapewne inna firma. Moim zadaniem jest dopracowanie projektu, przygotowanie każdego szczegółu, skończenie go i później nadzorowanie projektu. Jeżeli okaże się, że będę brał udział w wykonaniu pewnych elementów, a jest tu wiele elementów artystycznych, to będę zaszczycony, ale będę mówił o tym ewentualnie w przyszłości.

Jak będzie wyglądało muzeum czytaj tutaj: Muzeum Polskiej Wódki według koncepcji Nizio Design International

Nizio Design International ma w swoim portfolio m.in. takie prestiżowe realizacje, jak projekt i wykonanie wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Współczesne we Wrocławiu, Muzeum „Wrota Bitwy Warszawskiej – 1920”, Mauzoleum w Michniowie, projekt muzeum Kamienne Piekło - Gross-Rosen w Rogoźnicy oraz projekt rewitalizacji Starej Kopalni „Julia” w Wałbrzychu na cele kulturalno-dydaktyczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY