REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

W Polsce nie brakuje zabytkowych obiektów do adaptacji. Potrzeba tylko odwagi

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 28 sty 2016 15:48
W Polsce nie brakuje zabytkowych obiektów do adaptacji. Potrzeba tylko odwagi
fot. Tomasz Niedzielski

Ze względów historyczno-polityczno-geograficznych, pod względem ilości zabytków nie możemy konkurować z takimi krajami jak Włochy, Francja czy Grecja - twierdzi Tomasz Niedzielski z pracowni SooN architekci i dodaje, że z tego powodu w Polsce bardzo ostrożnie podchodzi się do kwestii zabytków.

REKLAMA

- Niby słuszna jest ostrożność w tej kwestii, tylko czasem skutkuje to zupełnym brakiem decyzji, kiedy tymczasem zabytek lub kandydat na zabytek rozsypuje się coraz bardziej. Często dochodzą do tego niejasności własnościowe. W efekcie mamy całkiem sporo efektownych "ruder" w świetnych lokalizacjach, skutecznie przyblokowanych procedurami - nadmienia.

Zdaniem architekta, taka sytuacja dotyczy niemal każdego miasta, ale również mniejszych miejscowości w Polsce. - Ponadto strasznie boimy się nadawać zabytkom funkcje użytkowe. W domyśle każdy zabytek to potencjalne muzeum. Nie musi tak być a może nawet nie powinno gdyż obiekt funkcjonujący niejako wymusza utrzymanie budynku w jako takim stanie (choć trzeba przyznać, że nie jest to reguła ani gwarancja a jedynie szansa na to) - podkreśla Niedzielski i dodaje, że tutaj dotykamy jednak kwestii samego podejścia do konserwacji zabytków w architekturze.

- Każdy przypadek jest, a przynajmniej powinien być rozpatrywany indywidualnie. Czasem najodpowiedniejszym rozwiązaniem będzie rewaloryzacja, niekiedy adaptacja lub kompletnie inna metoda np. anastyloza - nadmienia architekt i dodaje, że w Polsce jednak najczęściej działania są bardzo zachowawcze. - Powszechna jest restauracja. Niestety dość często (nie znaczy to, że zawsze) wszelkie współczesne odbudowy czy rekonstrukcje kończą się wskrzeszaniem a'la Frankenstein co się kończy raczej nieszczęśliwie, nie mówiąc już o wszelkich „eklektyzmach” wzorujących się nie wiadomo na czym - zwraca uwagę Niedzielski.

W opinii architekta możemy odwołać się do konkretnych rozwiązań, pozytywnych przykładów, takich jak np. londyńska Tate Modern (kapitalny przykład adaptacji na nowy cel), CaixaForum w Madrycie czy krakowska Cricoteca. - W Polsce zabytkowych obiektów do adaptacji nie brakuje. Potrzeba tylko odwagi – również a może zwłaszcza, instytucji konserwatorskich - konkluduje Niedzielski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY